Aktualności

Spotkanie z Jerzym Różyckim i jego przyjaciółmi - podsumowanie Wyszkowskiego Tygodnia z Enigmą

Data umieszczenia:

Uroczystości związane z upamiętnieniem wybitnych kryptologów, zwłaszcza związanego z Wyszkowem Jerzego Różyckiego, na stałe wpisały się w lokalny kalendarz wydarzeń kulturalnych. W tym roku polski wkład w kryptografię i złamanie kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma świętowano przez cały tydzień.

Uroczyste podsumowanie wydarzeń 25 października rozpoczęło spotkanie w wyszkowskim parku, gdzie znajduje się poświęcona Różyckiemu ławeczka, odsłonięta jesienią 2018 roku. Spotkali się przy niej członkowie nieformalnej grupy Wyszkowska Rodzina Enigmy, przedstawiciele samorządów, zaproszeni goście, uczniowie I LO i mieszkańcy Wyszkowa. Kolejne części podsumowania miały miejsce w siedzibie I Liceum Ogólnokształcącego, na murach którego znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona Jerzemu Różyckiemu, odsłonięta w 2016r. Różycki urodził się w 1909 roku w Olszanie, w Guberni Kijowskiej. W 1918 razem z rodziną, z terenów ogarniętych rewolucją uciekł na ziemie odrodzonej Rzeczypospolitej. W 1926 roku Różycki zdał maturę w wyszkowskim Gimnazjum Kooedukacyjnym (obecnie I LO im. C.K. Norwida), po czym rozpoczął studia matematyczne na Uniwersytecie Poznańskim. Biografię wybitnego kryptologa przybliżyli uczniowie liceum, które było gospodarzem tegorocznych uroczystości. Swoją obecnością Wyszków zaszczyciła Janina Sylwestrzak, córka Mariana Rejewskiego. Z gościnnym wykładem pt. "Od łamania szyfrów do cywilizacji cyfrowej" wystąpił dr Marek Grajek, jeden z najbardziej uznanych badaczy polskiej kryptografii w kraju i za granicą. O popularnonaukowych aspektach kryptografii młodzieży i gościom opowiadał dr hab. Michał Ziembowski, wykładowca Politechniki Warszawskiej. Po raz pierwszy w Wyszkowie gościł Prezes Stowarzyszenia Saski 2018 Jerzy Bombczyński, który przybliżył koncepcję odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie a także podkreślił nierozerwalny związek trójki polskich kryptologów z tym miejscem. Warto przypomnieć, że w murach pałacu mieściło się biuro szyfrów, w którym pracowali Różycki, Rejewski i Zygalski.

Podczas wydarzenia nie mogło zabraknąć części artystycznej, którą przygotowali gospodarze – uczennice i uczniowie I LO. Występ artystyczny, nawiązywał do młodzieńczych lat życia Jerzego Różyckiego, następnie do studiów w Poznaniu i żmudnej pracy przy łamaniu szyfrów. Kilkunastoosobowa grupa młodych artystów w strojach z epoki w sentymentalny sposób przeniosła zgromadzonych do przedwojennego Wyszkowa. Niezwykły spektakl pt.: „W cieniu Enigmy” przygotowała młodzież pod opieką zespołu nauczycieli języka polskiego: Klaudyny Matejko-Kulasińskiej, Marzeny Delugi, Iwony Żelaznej-Łysik, Ilony Kołodziejskiej.

19 października w siedzibie I LO odbył się turniej szachowy "EnigMat", w którym wzięło udział 26 młodych szachistów. O prawidłowy przebieg turnieju dbał sędzia Marcin Hryszkiewicz. W kategorii szkół podstawowych najlepszy okazał się Mateusz Motyl, uczeń SP Stare Grabie, drugie miejsce przypadło uczniowi SP nr 1 w Wyszkowie Ignacemu Piekarzowi, trzecie zajął Mateusz Masalski z SP w Brańszczyku. W kategorii szkół średnich bezkonkurencyjna była uczennica I LO Oliwia Zioło. Na drugim miejscu uplasował się uczeń CEZiU "Kopernik" Mateusz Rębała, na trzecim Adam Jarosz z ZS3 w Wyszkowie.

Tydzień z Enigmą był również okazją do sprawdzenia matematycznej wiedzy dzieci i młodzieży z terenu powiatu. W konkursie matematyczno-informatyczny im. Jerzego Różyckiego udział wzięło aż 188 uczniów. Został przeprowadzony w pięciu kategoriach wiekowych.

Wyniki konkursu:

Kategoria I (klasy III-IV szkoły podstawowe):
miejsce I - Patrycja Skoczeń (SP w Komorowie)
miejsce II – Maria Bączyk (SP Długosiodle)
miejsce III - Bartłomiej Leszek (SP Nr 4 w Wyszkowie)
wyróżnienia:
Emil Kiełczewski (SP Bosewo), Kacper Kumek ( SP Rząśnik), Mikołaj Pokraśniewicz ( SP w Adelinie)

Kategoria II (klasy V-VI szkoły podstawowe):
miejsce I – Bartosz Wyszyński (SP Leszczydole Starym)
miejsce II – Antoni Kostrubiec (SP Nr 5 w Wyszkowie)
miejsce III – Wiktoria Milewska (SP w Rybnie)
wyróżnienia:
Krystian Abramczyk (SP Nr 1 w Wyszkowie), Kacper Kokoszka (SP w Leszczydole Starym), Piotr Jusiński (SP w Długosiodle)

Kategoria III (klasy VII-VIII szkoły podstawowe):
miejsce I – Stanisław Dyl (SP w Białymbłocie)
miejsce II – Patryk Kurzątek (SP w Zabrodziu)
miejsce III - Weronika Puchalska ( SP w Białymbłocie)
wyróżnienia:
Jan Dyl (SP w Długosiodle), Maciej Mikołajczyk (SP w Blochach)

Kategoria IV (klasy I szkoły ponadpodstawowe i ponadgimnazjalne):
miejsce I – Michał Świętoń (ILO w Wyszkowie)
miejsce II – Łukasz Kryśkiewicz (ILO w Wyszkowie)
miejsce III - Aleksander Mróz (ILO w Wyszkowie)
wyróżnienia:
Kacper Zagumny (ILO w Wyszkowie), Maciej Bajorek (ILO w Wyszkowie)

Kategoria V (klasy II-III szkoły ponadgimnazjalne):
Miejsce i – Julia Sztorc ( ILO w Wyszkowie)
Miejsce II Kinga Skóra (ILO w Wyszkowie)
Miejsce III Adam Bedecki (ILO w Wyszkowie)

Nagrody i wyróżnienia laureatom konkursów wręczył Wicestarosta Leszek Marszał podczas podsumowania w I LO.

W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie od 15 października aż do 6 listopada można oglądać wystawę "Jerzy Różycki i historia złamania kodu Enigmy".

Wyszkowski Tydzień z Enigmą został zorganizowany przez Powiat Wyszkowski i I Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida w Wyszkowie przy współpracy z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Wyszkowie i Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. Pracownicy centrum udostępnili dla publiczności niezwykły eksponat - oryginalną maszynę szyfrującą Enigma.

Jerzy Różycki to postać, którą wyszkowianie z roku na rok znają co raz lepiej. Szacuje się, że dzięki jego pracy i wiedzy jego przyjaciół II Wojna Światowa skończyła się 2-3 lata wcześniej a śmierci uniknęło około 30 milionów ludzi. Na początku września delegacja z Wyszkowa uczestniczyła w symbolicznym pochówku trzech wybitnych kryptologów w Panteonie Narodowym w Krakowie.


Foto
.

Foto
.

Foto
.

Foto
.

Foto
.

Foto
.

Foto
.

Foto
.

Foto
.


Więcej zdjęć

Jednostki organizacyjne Powiatu Wyszkowskiego

Szkoły i placówki oświatowe

Służby, Inspekcje i Straże

Bannerki

  • Projekty Unii Europejskiej
  • Przetargi
  • Zapytania ofertowe
  • Informacje o zagrożeniu powodziowym na terenie powiatu wyszkowskiego
  • Inwestycje powiatowe
  • Wybory samorządowe 2018

Dane teleadresowe Urzędu Starostwa

Starostwo Powiatowe w Wyszkowie

Aleja Róż 2, 07-200 Wyszków

tel: (0-29) 743-59-00, 743-59-35
fax: (0-29) 743-59-33

e-mail: starostwo@powiat-wyszkowski.pl
www: http://www.powiat-wyszkowski.pl

Godziny pracy:
Poniedziałek w godz. 8.00-16.00
Wtorek w godz. 8:00-18:00
Środa-Piątek w godz. 8:00-16:00
Wszystkie wydziały czynne w godzinach wskazanych powyżej,
z wyjątkiem punktu rejestracji pojazdów Wydziału Komunikacji (we wtorki czynny 8.00-18.00, pozostałe dni 8.00-15.00)
oraz kasy (czynna 8.00-15.00)

Statystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 611 razy.

Copyright

© 2012 - 2019 Starostwo Powiatu Wyszkowskiego
Zawartość merytoryczna: ANNA WITKOWSKA, e-mail: a.witkowska@powiat-wyszkowski.pl
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel: (22) 818-72-14