Aktualności

180 dni dla właścicieli pojazdów - informacja o planowanych zmianach dot. wydłużenia czasu na zarejestrowanie pojazdu do 180 dni

Data umieszczenia:

Nie zdążysz zarejestrować pojazdu lub zgłosić zbycia przez koronawirusa i boisz się że dostaniesz karę? Dobra wiadomość dla właścicieli pojazdów. Rząd pracuje nad projektem „specustawy”, który do 180 dni wydłuża termin na zarejestrowanie pojazdu czy zgłoszenia jego zbycia.

180 dni dla właścicieli pojazdów


17 marca Ministerstwo Infrastruktury poinformowało samorządy, że w związku z nadzwyczajną sytuacją dotyczącą konieczności podjęcia wszelkich działań mających na celu zapobieganie COVID-19, rząd zaproponował wprowadzenie specustawą przepisów epizodycznych związanych z ustawą Prawo o ruchu drogowym i przepisami dotyczącymi nakładania kar na właścicieli pojazdów. Do 180 dni wydłużony zostanie czas na rejestrację bądź zgłoszenie zbycia aut, motocykli i innych pojazdów. Z ulgowych przepisów będzie można skorzystać do końca roku. Przypomnijmy, że obecne regulacje nakładają na właścicieli obowiązek zarejestrowania pojazdu lub zawiadomienia urzędu o zbyciu lub nabyciu samochodu w terminie 30 dni. Za niedopełnienie obowiązku grożą kary od 200 nawet do 1000 zł.
Z uwagi na panującą w kraju sytuację epidemiologiczną wielu mieszkańców z obawy o swoje zdrowie i zgodnie z zaleceniami służb sanitarnych rezygnuje z załatwiania spraw urzędowych. Wiele z osób, które ze zgłoszeniem czekały na ostatnią chwilę zaskoczył koronawirus i idące za tym zmiany w funkcjonowaniu urzędów, w związku z czym trzydziestodniowy termin na zgłoszenie się do Wydziału Komunikacji upłynął w kilku ostatnich dniach. Dla nich również termin na dopełnienie ustawowych obowiązków zostanie wydłużony do 180 dni. (przepis będzie dotyczyć osób którym termin upłynął w okresie 30 dni przed wejściem w życie ustawy). Proponowane udogodnienia mają na celu rozwiązanie problemu osób, które oczekują na zarejestrowanie pojazdów a także samych urzędników, którzy są narażeni na ryzyko zarażenia wirusem. Ministerstwo Infrastruktury zaznaczyło, że obsługa rejestracji pojazdów powinna pozostać w miarę możliwości płynna, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności zarówno dla pracowników i klientów urzędów. Zaapelowano, że organizując pracę urzędów pod uwagę należy wziąć zwłaszcza przedsiębiorców, którzy już wkrótce wyślą na drogi samochody ciężarowe i przyczepy by dostarczyć niezbędne w najbliższym czasie dla społeczeństwa towary.
Przypominamy, że Wydział Komunikacji Starostwa Powiatowego w Wyszkowie pracuje i obsługuje klientów, jednak z kilkoma ograniczeniami. Obecnie przyjmowane są wnioski o rejestrację pojazdów nowych, sprowadzonych z zagranicy oraz inne pilne przypadki. Chęć odwiedzenia Wydziału Komunikacji należy zgłosić do telefonicznie bądź mailowo. Po uzgodnieniu z pracownikami wizyta zostanie tak przygotowana by zapewnić bezpieczeństwo zarówno klientom jak i obsługującym ich pracownikom oraz by do minimum ograniczyć ryzyko przebywania w kolejkach i większych grupach osób załatwiających sprawy w starostwie. Zgłoszenia zbycia i nabycia pojazdów oraz inne wnioski w sprawie pojazdów można składać za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub drogą elektroniczną (elektroniczna skrzynka podawcza systemu pojazd i kierowca oraz platforma ePUAP).

Jednostki organizacyjne Powiatu Wyszkowskiego

Szkoły i placówki oświatowe

Służby, Inspekcje i Straże

Bannerki

  • Projekty Unii Europejskiej
  • Przetargi
  • Zapytania ofertowe
  • Informacje o zagrożeniu powodziowym na terenie powiatu wyszkowskiego
  • Inwestycje powiatowe
  • Wybory samorządowe 2018

Dane teleadresowe Urzędu Starostwa

Starostwo Powiatowe w Wyszkowie

Aleja Róż 2, 07-200 Wyszków

tel: (0-29) 743-59-00, 743-59-35
fax: (0-29) 743-59-33

e-mail: starostwo@powiat-wyszkowski.pl
www: http://www.powiat-wyszkowski.pl

Godziny pracy:
Poniedziałek w godz. 8.00-16.00
Wtorek w godz. 8:00-18:00
Środa-Piątek w godz. 8:00-16:00
Wszystkie wydziały czynne w godzinach wskazanych powyżej,
z wyjątkiem punktu rejestracji pojazdów Wydziału Komunikacji (we wtorki czynny 8.00-18.00, pozostałe dni 8.00-15.00)
oraz kasy (czynna 8.00-15.00)

Statystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 403 razy.

Copyright

© 2012 - 2019 Starostwo Powiatu Wyszkowskiego
Zawartość merytoryczna: ANNA WITKOWSKA, e-mail: a.witkowska@powiat-wyszkowski.pl
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel: (22) 818-72-14