Aktualności

Tu przyszła na świat Matka Prymasa - odsłonięcie głazu pamięci w Fideście

Data umieszczenia:

W Fideście, przy przepięknym leśnym dukcie na terenie Nadleśnictwa Drewnica, odsłonięto głaz upamiętniający miejsce narodzin Julianny Wyszyńskiej zd. Karp – matki Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Z inicjatywy mieszkańców Fidestu i rodziny prymasa mieszkającej wciąż na naszym terenie zorganizowano wzruszającą uroczystość. W uroczystościach udział wzięła delegacja Powiatu Wyszkowskiego.

W Fideście 4 października, przy przepięknym leśnym dukcie na terenie Nadleśnictwa Drewnica, odsłonięto głaz upamiętniający miejsce narodzin Julianny Wyszyńskiej z d. Karp – matki Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Z inicjatywy mieszkańców Fidestu i rodziny prymasa mieszkającej wciąż na naszym terenie zorganizowano wzruszającą uroczystość.

Do postawienia głazu przyczynili się przede wszystkim mieszkańcy Fidestu, na czele z sołtysem Zdzisławem Karpiem. Uroczystość odbyła się także dzięki zaangażowaniu przodków matki Prymasa. Obecny na uroczystości Andrzej Karp (jego dziadek był rodzonym bratem Julianny) opowiedział historię i dzieje rodziny oraz podkreślił, że rodzina kardynała z Fidestem jest związana od dawien dawna, bowiem nieopodal miejsca, gdzie umiejscowiono głaz, 134 lata temu urodziła się matka Prymasa Wyszyńskiego. Andrzej Karp nie krył wzruszenia dziękując wszystkim, dzięki którym doszło do upamiętnienia tego wyjątkowego miejsca na mapie naszego powiatu. Julianna Wyszyńska, z d. Karp przyszła na świat 15 września 1877 w Fideście, leżącym w parafii Kamieńczyk. Była córką Adama i Anieli z Giziewiczów. Julianna zmarła w wieku 33 lat, kiedy przyszły prymas miał zaledwie 9 lat. Matka Wyszyńskiego została pochowana na cmentarzu w Andrzejewie. Ojciec Prymasa przyszedł na świat w oddalonej nieopodal Fidestu wsi Gać (dzisiejsze sołectwo Podgać) w marcu 1874 roku. Związki rodziny Wyszyńskich z ziemią wyszkowską są więc nierozerwalne.

Uroczystość swoją obecnością zaszczycił biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński. W swoich słowach do zgromadzonych podkreślił, że patrząc na dorobek duchowo-materialny Stefana Wyszyńskiego nie można zapominać o jego rodzicach i przodkach, bowiem to oni dali prymasowi fundamenty wiary, życia i stworzyli swego rodzaju gniazdo, z którego przyszły Prymas Tysiąclecia wyniósł najlepsze wartości. Uroczystego odsłonięcia głazu dokonali biskup Romuald Kamiński, przedstawiciele Nadleśnictwa Drewnica i Nadleśnictwa Wyszków oraz przodkowie Julianny Wyszyńskiej. Ponad 2,5 tonowy głaz ustawiono u stóp drewnianego krzyża.

Na monumencie widnieje wizerunek pięcioletniego Prymasa z matką, informacje o dacie narodzin Julianny i miejscu, gdzie znajdował się jej rodzinny dom. Uroczystość zgromadziła wielu mieszkańców powiatu wyszkowskiego, poczty sztandarowe, młodzież z okolicznych szkół, przedstawicieli lokalnych samorządów, członków rodziny i Instytutu Prymasa Wyszyńskiego oraz środowiska patriotyczne. Wśród zgromadzonych nie zabrakło także przedstawicieli Powiatu Wyszkowskiego, w imieniu którego kwiaty pod pamiątkowym głazem złożyła delegacja radnych powiatowych w składzie: Przewodniczący Waldemar Sobczak, Teresa Hanna Czajkowska, Ewa Bartosiewicz, Iwona Wyszyńska, Justyna Garbarczyk i Bogusław Frąckiewicz.

Wydarzenie to bez wątpienia wpiszę się w historię naszego powiatu, zwłaszcza w kontekście zbliżającej się beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Miejscem pamięci będzie opiekować się Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Lucynowie. Głaz znajduje się w miejscowości Fidest, na terenie nadleśnictwa Drewnica, Leśnictwo Fidest (oddział 24b).

Więcej zdjęć z uroczystości tutaj

Foto
.

Foto
.

Foto
.

Foto
.

Foto
.

Foto
.

Foto
.

Foto
.

Foto
.

Foto
.

Jednostki organizacyjne Powiatu Wyszkowskiego

Szkoły i placówki oświatowe

Służby, Inspekcje i Straże

Bannerki

  • Projekty Unii Europejskiej
  • Przetargi
  • Zapytania ofertowe
  • Informacje o zagrożeniu powodziowym na terenie powiatu wyszkowskiego
  • Inwestycje powiatowe
  • Wybory samorządowe 2018

Dane teleadresowe Urzędu Starostwa

Starostwo Powiatowe w Wyszkowie

Aleja Róż 2, 07-200 Wyszków

tel: (0-29) 743-59-00, 743-59-35
fax: (0-29) 743-59-33

e-mail: starostwo@powiat-wyszkowski.pl
www: http://www.powiat-wyszkowski.pl

Godziny pracy:
Poniedziałek w godz. 8.00-16.00
Wtorek w godz. 8:00-18:00
Środa-Piątek w godz. 8:00-16:00
Wszystkie wydziały czynne w godzinach wskazanych powyżej,
z wyjątkiem punktu rejestracji pojazdów Wydziału Komunikacji (we wtorki czynny 8.00-18.00, pozostałe dni 8.00-15.00)
oraz kasy (czynna 8.00-15.00)

Statystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 169 razy.

Copyright

© 2012 - 2020 Starostwo Powiatu Wyszkowskiego
Zawartość merytoryczna: ANNA WITKOWSKA, e-mail: a.witkowska@powiat-wyszkowski.pl
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel: (22) 818-72-14