Aktualności

W 82 rocznicę bitwy pod Wyszkowem…

Data umieszczenia:

Mieszkańcy Powiatu upamiętnili 82 rocznicę bitwy Grupy Operacyjnej „Wyszków” z niemieckim najeźdźcą. Na zaproszenie Starostwa Powiatowego w Wyszkowie i Związku Piłsudczyków licznie odpowiedzieli uczniowie wyszkowskich szkół podstawowych i średnich, delegacje samorządowców i organizacji społecznych.

Uroczystości na terenie Sanktuarium św. Idziego poprowadził ppłk Związku Piłsudczyków Ireneusz Elward, a przybyłych gości powitał prezes Związku Piłsudczyków RP TPJP Okręgu Nadbużańskiego w Wyszkowie Sylwester Raniszewski.
Foto
.

Foto
.

- Tak oficjalnie czcimy Wrzesień 1939 roku na terenie Powiatu Wyszkowskiego. Wyszków był bombardowany już od 4 września. W Wyszkowie znajdowały się i znajdują mosty, które umożliwiają bezpieczną przeprawę na drugą stronę rzeki. Wyszków od 4 września płonął, większość budynków była drewniana. Ze wspomnień jednego z oficerów Brygady Kawalerii dowiadujemy się, że wyglądało to jak „Piekło Dantego”. Domy płonęły, belki skwierczały, ludzie leżeli na poboczu drogi martwi i popaleni. Nad to wszystko nadlatywały samoloty niemieckie i bombardowały oraz ostrzeliwały z broni pokładowej. Krzyk palonych, krzyk zabijanych, mordowanych był wszechobecny wówczas w Wyszkowie. Sytuacja uspokaja się dopiero gdy do Wyszkowa przybywa gen. Kowalski i zarządza uporządkowaną ewakuację z miasta – mówił prowadzący uroczystość.
Foto
.

Foto
.

Rys historyczny dotyczący początków II Wojny Światowej na terenie gminy Brańszczyk odczytała sekretarz gminy Brańszczyk Beata Wójcik, a informacjami na temat Grupy Operacyjnej Wyszków podzielił się sierż. rez. Andrzej Grajczyk:
- Zadaniem GO „Wyszków” było uderzać na wojska niemieckiego idące na Ciechanów. Sztab Operacyjny Wojska Polskiego przewidywał, że wojska niemieckie uderzą w kierunku Ciechanowa, a później Warszawy. Niestety Niemcy uderzyli na Różan, nie sparwdziło się przewidywanie naszego sztabu generalnego. Nasza Grupa Operacyjna "Wyszków" była w trakcie formowania. Były wielkie problemy a gen. Skwarczyński, który był wyznaczony na formalnego dowódcę GO, niestety krwawił ze swoimi dywizjami na Pomorzu. Z racji tego, że gen. Skwarczyński nie był w stanie objąć dowództwa, podwójną rolę dowódcy 1. Dywizji Piechoty Legionów jak i również całej GO "Wyszków" spełniał gen. Kowalski. Musiał uporządkować chaos powstały po bitwie różańskiej. Było spowodowane błędnymi rozkazami i nierozpoznaniem akcji niemieckiej pod Różanem. Grupa Operacyjna, która posiadała tylko dwie dywizje, zostaje wzbogacana o kolejne jednostki, które między innymi są wymienione na pomniku. Dociera Mazowiecka Brygada Kawalerii i zajmuje pozycję obronną po drugiej stronie rzeki, do miejscowości Młynarze. Od Młynarzy w kierunku do połączenia Liwca z Bugiem zajmuje pozycje 1. Dywizja Piechoty Legionów – mówił
Foto
.

- Naczelny dowództwa, żeby nawiązać z gen. Kowalskim łączność, wysyłał tutaj pociąg pancerny. Ten pociąg łączność nawiązuje, ale zarazem przystępuje do prowadzenia walk na korzyść naszej Grupy Operacyjnej. Już 8 września dochodzi do pierwszych starć z Niemcami. (…) Klika razy udaje się udaremnić niemieckie forsowania, ataki. Gen. Kazimierz Sosnowski, który pod Wyszkowem walczył, uniemożliwia i rozbija próbę desantu niemieckiego pod Rybnem. Następnie reaguje na włamanie dokonane pod Brańszczykiem, na pozycję Dywizji 41. (…) Jedna, dwie kompanie niemieckie przeprawiły się na drugą stronę, zaszły od tyłu i zaczęły forsować Liwiec, po to, żeby wejść na "plecy" naszej obrony w rejonie Skuszewa. (…) Z kampanii niemieckiej zostało tylko czterech żołnierzy. Po naszej stronie zginęło tylko dwóch żołnierzy. Polska obrona spisała się tutaj w 100 proc. doskonale – zaznaczył
Foto
.

Wartę honorową przy Pomniku Grupy Operacyjnej Wyszków pełnili kadeci oddziału przysposobienia wojskowego z CEZiU „Kopernik”, zapalili także znicze pamięci w ramionach kotwicy symbolizującej 3 Dywizje oraz Mazowiecką Brygadę Kawalerii walczące w ramach Grupy Operacyjnej Wyszków.
Foto
.

Część oficjalną zakończono złożeniem kwiatów pod pomnikiem przez delegacje.
Foto
.

W imieniu Powiatu Wyszkowskiego kwiaty złożyli wicestarosta Leszek Marszał, przewodniczący Rady Powiatu Waldemar Sobczak i członek Zarządu Powiatu Paweł Deluga.
Foto
.

W ramach pikniku patriotycznego odbywającego się po uroczystości kadeci z „Kopernika” wraz z sierż. rez. Andrzejem Grajczykiem, przygotowali pokaz Karate Kyokushin, chętni mogli skorzystać z oferty namiotu promocyjnego Wojska Polskiego i posilić się żołnierską grochówką.
Foto
.

Pełna galeria zdjęć dostępna na naszym profilu Facebook.

Jednostki organizacyjne Powiatu Wyszkowskiego

Szkoły i placówki oświatowe

Służby, Inspekcje i Straże

Bannerki

  • Projekty Unii Europejskiej
  • Przetargi
  • Zapytania ofertowe
  • Informacje o zagrożeniu powodziowym na terenie powiatu wyszkowskiego
  • Inwestycje powiatowe
  • Wybory samorządowe 2018

Dane teleadresowe Urzędu Starostwa

Starostwo Powiatowe w Wyszkowie

Aleja Róż 2, 07-200 Wyszków

tel: (0-29) 743-59-00, 743-59-35
fax: (0-29) 743-59-33

e-mail: starostwo@powiat-wyszkowski.pl
www: http://www.powiat-wyszkowski.pl

Godziny pracy:
Poniedziałek w godz. 8.00-16.00
Wtorek w godz. 8:00-16:00
Środa-Piątek w godz. 8:00-16:00
Wszystkie wydziały czynne w godzinach wskazanych powyżej,
z wyjątkiem punktu rejestracji pojazdów Wydziału Komunikacji (pon.-pt. 8.00-15.00) i kasy (pon.-pt. 8.00-15.00)
oraz kasy (czynna 8.00-15.00)

Statystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 135 razy.

Copyright

© 2012 - 2021 Starostwo Powiatu Wyszkowskiego
Zawartość merytoryczna: EWA MICHALIK, e-mail: e.michalik@powiat-wyszkowski.pl
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel: (22) 818-72-14