Aktualności

Plan obchodów 200. rocznicy urodzin Cypriana Norwida 24-26 września 2021r.

Data umieszczenia:

Wielkimi krokami zbliża się 200. rocznica urodzin Cypriana Norwida, przypadająca na 24 września 2021r.
Powiat Wyszkowski, Gmina Zabrodzie i Fundacja Museion Norwid wspólnie z partnerami zaplanowali szereg wydarzeń upamiętniających tą wyjątkową dla nas wszystkich rocznicę.

19 września (niedziela) - koncert fortepianowy w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im.
C. Norwida w Wyszkowie. Piotr Lewandowski i goście przeniosą nas w świat wyjątkowej muzyki. Usłyszymy największe kompozycje Fryderyka Chopina, autorskie kompozycje muzyków
i inspiracje. Ponadto, podczas koncertu zostaną zaprezentowane związki Norwida z Chopinem
i wzajemne przenikanie pomiędzy twórczością artystów. (godz. 19.00, biblioteka, III piętro, wstęp wolny).
Foto
.

22 września (środa) - 25 Jubileuszowa Plenerowa Inscenizacja "Bema pamięci żałobnego-rapsodu"
W 200. rocznicę urodzin artysty przypada 25. inscenizacja plenerowego widowiska, które na stałe wpisało się w tradycję I Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida. W tym roku, aktorzy przeniosą się także na ulice miasta. Zakończenie przewidziano w parku miejskim pod pomnikiem Norwida. Widowisko w tym roku zostało wzbogacone o nową formułę (w inscenizacji udział wezmą nie tylko uczniowie). Do udziału zapraszamy wszystkich mieszkańców Wyszkowa i całego powiatu - mile widziane stroje płaczek i rycerzy. (zaproszenie w załącznikach)
Foto
.


24 września (piątek) - Urodziny Norwida
24 września to tzw. "urodziny Norwida" - dzień, w którym mija równo 200. lat od narodzin artysty. Uroczyste obchody rozpoczną się w Pałacu w Dębinkach o godz. 15.00. Na ten dzień zaplanowano podpisanie listu intencyjnego dot. współprowadzenia Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, prof. Piotra Glińskiego - nie mogliśmy wyobrazić sobie lepszego upamiętnienia urodzin artysty! Zaplanowano także tort urodzinowy dla wszystkich.
Foto
.


O godz. 17.00 artyści i opiekunowie I LO im. C.K. Norwida w Wyszkowie zaproszą nas na wyjątkowy koncert "Nasz Norwid". Organizatorzy piszą o nim - " będzie to podróż po samym nazwisku wielkiego poety, przez jego miłość, uczucia i to co miał głęboko w sercu". Na scenie pojawią się największe utwory C. Norwida w towarzystwie fortepianu, kontrabasu, skrzypiec, gitar i chóru. Wyjątkowy koncert na wyjątkową rocznicę - zapraszamy, wstęp wolny!
Foto
.


25 września (sobota) - Pałac w Dębinkach
Sobota będzie wesoła, kolorowa i rozrywkowa - każdy znajdzie coś dla siebie. Pierwsza część dnia to festyn dla dzieci i rodzin: animacje i atrakcje dla dzieci (warsztaty, iluzjonista, konkursy plastyczne, kulinarne, stoiska gastronomiczne i wystawiennicze). Czas umilą nam także kabaret "Moherowe Berety" i "Kapela z Mostówki". Na scenie pojawią się także Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Wyszkowie, uczniowie i absolwenci Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. M. Konopnickiej w Zabrodziu i Publicznej Szkoły Podstawowej im. C.K. Norwida w Dębinkach. Przed wieczorem organizatorzy zapraszają na potańcówkę w starym stylu - teren pałacu i park stanie się plenerowym parkietem - zachęcamy do przebrania się w stroje retro. Zatańczymy do największych "klasyków" minionych epok i lat. Będzie wyjątkowo!

Kulminacją obchodów będzie widowisko "Tęskno mi panie" - na scenie pojawią się Dominika Ostałowska , Włodzimierz Dyła i Dariusz Kowalski oraz szereg wybitnych muzyków. Sztuka będzie wyjątkowa i mistyczna, prezentowana w wieczornej aurze z wszechobecnym duchem Norwida i jego dziedzictwa. Wstęp wolny.
26 września - XIV Mazowiecki Bieg Norwidowski (Pałac w Dębinkach)

W niedzielę już po raz 14. spotkamy się na Mazowieckim Biegu Norwidowskim, którego głównym organizatorem jest Stowarzyszenie "Bractwo Zabrodzkie".
Przewidziane dystanse: dla najmłodszych 200m, 500m, 1 i 2 km, dla dorosłych 5km i 10 km. Imprezą towarzyszącą będzie marsz nordic-walking (5km). Na uczestników będą czekać pamiątkowe medale i nagrody.
Zapisy poprzez stronę ultimasport.pl .
Foto
.


W trakcie trzydniowych obchodów w Pałacu będzie także można zwiedzać wystawę poplenerową "Śladami Norwida", przygotowaną przez artystów plastyków ze stowarzyszenia FormAt. Podczas pleneru malarskiego, który odbywał się 6-12 września w Pałacu w Dębinkach, powstały wybitne obrazy inspirowane życiem i twórczością artysty oraz samym zespołem parkowo-pałacowym. Każdy z artystów w niepowtarzalny sposób przedstawił swój pomysł na Norwida - to wszystko będzie można zobaczyć podczas uroczystych obchodów.

Ponadto, od 23.09 do 26.09 (czwartek-niedziela) w Pałacu w Chrzęsnem odbywać będzie się XVII konferencja naukowa Colloquia Norwidiana – „Norwid w kulturze polskiej” (wstęp wolny). Wystąpią na niej najwybitniejsi polscy i zagraniczni znawcy Norwida, jego życia
i twórczości m.in. prof. Józef Fert, prof. Tomasz Korpysz, prof. Edyta Chlebowska

Program konferencji

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny i bezpłatny. To także doskonała okazja by odwiedzić zespół parkowo-pałacowy w Dębinkach, poznać Norwida i wyjątkową okolicę.
Serdecznie zapraszamy!

Jednostki organizacyjne Powiatu Wyszkowskiego

Szkoły i placówki oświatowe

Służby, Inspekcje i Straże

Bannerki

  • Projekty Unii Europejskiej
  • Przetargi
  • Zapytania ofertowe
  • Informacje o zagrożeniu powodziowym na terenie powiatu wyszkowskiego
  • Inwestycje powiatowe
  • Wybory samorządowe 2018

Dane teleadresowe Urzędu Starostwa

Starostwo Powiatowe w Wyszkowie

Aleja Róż 2, 07-200 Wyszków

tel: (0-29) 743-59-00, 743-59-35
fax: (0-29) 743-59-33

e-mail: starostwo@powiat-wyszkowski.pl
www: http://www.powiat-wyszkowski.pl

Godziny pracy:
Poniedziałek w godz. 8.00-16.00
Wtorek w godz. 8:00-16:00
Środa-Piątek w godz. 8:00-16:00
Wszystkie wydziały czynne w godzinach wskazanych powyżej,
z wyjątkiem punktu rejestracji pojazdów Wydziału Komunikacji (pon.-pt. 8.00-15.00) i kasy (pon.-pt. 8.00-15.00)
oraz kasy (czynna 8.00-15.00)

Statystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 216 razy.

Copyright

© 2012 - 2021 Starostwo Powiatu Wyszkowskiego
Zawartość merytoryczna: EWA MICHALIK, e-mail: e.michalik@powiat-wyszkowski.pl
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel: (22) 818-72-14