Aktualności

Apel Powiatowego Koła Pszczelarzy w Wyszkowie

Data umieszczenia:

Powiatowe Koło Pszczelarzy w Wyszkowie zrzeszające pszczelarzy z terenu powiatu wyszkowskiego, zwraca się z apelem do Rolników o rozwagę i rozsądek przy stosowaniu środków ochrony roślin na swoich plantacjach, a także przestrzeganie elementarnych i humanitarnych zasad ochrony pszczół przed masowymi zatruciami.

Przejawem dobrej woli i troski o życie pszczół, niech będzie zastosowanie poniższych reguł:
1. Nie dokonywać oprysków różnego rodzaju plantacji wśród których zakwitły chwasty miododajne
2. Nie stosować środków ochrony w czasie kwitnienia plantacji
3. Stosować powyższe zabiegi po zakończonych lotach pszczół- późnym popołudniem.
Wtedy rolnik uzyskuje nie tylko najlepszy efekt zabiegu, ale także nie przyczynia się do zatrucia wszelkich owadów zapylających.
4. Stosując powyższe zabiegi ochrony, należy uwzględnić sąsiedztwo kwitnącej plantacji oraz także znoszenie cieczy roboczej przy określonym kierunku wiatru.
5. Dobierając do zabiegów preparaty o możliwie krótkim okresie karencji, (kilkanaście godzin) choć i te nie do końca chronią pszczoły przed zatruciami, gdyż dotychczas nie wynaleziono całkowicie bezpiecznego dla pszczół.
Przy tym należy podkreślić, iż kiedyś środki ochrony działały powierzchniowo i były mniej groźne i nie szkodziły owadom zapylającym w takim stopniu jak obecnie. Preparaty stosowane w dzisiejszych czasach są bardzo groźne z uwagi na fakt, iż przenikają one do organizmu rośliny, przez co powodują skażenie zarówno nektaru jak i pyłku kwiatowego, który wraz z nektarem zanoszony jest do rodziny pszczelej, powodując ogromne zaburzenia w pracy pszczół. Chodzi tu głównie o środki z grupy neonikotynoidów, za przyczyną których pszczoły mają poważne trudności z odnalezieniem pożytków, a także drogi powrotnej do swego ula z którego wyleciały do pracy. Wybitny przyrodnik Don Huber z Purdue University, sądzi, że masowym zabójcą pszczół w państwach zachodnich o bardzo wysokim stopniu produkcyjnym gospodarstw rolnych, jest także herbicyd glifosat stosowany we wszystkich uprawach transgenicznych ROUNDUP READY. Glifosat jako systemiczny środek chwastobójczy przenika do kwiatów, nektaru i pyłku, czyniąc w ten sposób groźną pułapkę nie tylko dla pszczół, ale także dla ludzi i zwierząt. Środek ten przenoszony z nektarem i pyłkiem do rodziny pszczelej, wyniszcza szczepy bakterii kwasu mlekowego oraz enzym odpowiedzialny za normalny przebieg procesów życiowych pszczół. Brak bakterii kwasu mlekowego i enzymu cytochrom p450 niszczy barierę odpornościową pszczół i doprowadza do masowego ataku różnego rodzaju pasożytów oraz masowego ich zamierania.
W związku z powyższym, także i w Polsce rejestruje się gwałtowny spadek populacji pszczoły miodnej oraz owadów pszczołowatych takich jak trzmiele czy pszczoły samotnice nie jest to zjawisko obojętne na wielkość zapylanych roślin i plonów. Jest wręcz niemożliwe oszacowanie star z tego tytułu w skali całego kraju.
Szanowni Rolnicy! Chrońmy te Boże owady przed ich zagładą, a one w zamian przyniosą nam obustronne korzyści. Wam Rolnicy zwiększone plony o ok. 30-40%, a nam pszczelarzom, ekologiczne produkty w postaci miodu, pyłku czy kitu pszczelego.
Ponadto realizując wspólnie plan ochrony pszczół, przyczyniamy się w dużym stopniu także do poprawy uroku świata przyrody, który w zamian dostarczy nam wiele radości i dobrego samopoczucia.
Foto
.

źródło: Powiatowe Koło Pszczelarzy w Wyszkowie


Jednostki organizacyjne Powiatu Wyszkowskiego

Szkoły i placówki oświatowe

Służby, Inspekcje i Straże

Bannerki

  • Projekty Unii Europejskiej
  • Przetargi
  • Zapytania ofertowe
  • Informacje o zagrożeniu powodziowym na terenie powiatu wyszkowskiego
  • Inwestycje powiatowe
  • Wybory samorządowe 2018

Dane teleadresowe Urzędu Starostwa

Starostwo Powiatowe w Wyszkowie

Aleja Róż 2, 07-200 Wyszków

tel: (0-29) 743-59-00, 743-59-35
fax: (0-29) 743-59-33

e-mail: starostwo@powiat-wyszkowski.pl
www: http://www.powiat-wyszkowski.pl

Godziny pracy:
Poniedziałek w godz. 8.00-16.00
Wtorek w godz. 8:00-16:00
Środa-Piątek w godz. 8:00-16:00
Wszystkie wydziały czynne w godzinach wskazanych powyżej,
z wyjątkiem punktu rejestracji pojazdów Wydziału Komunikacji (pon.-pt. 8.00-15.00) i kasy (pon.-pt. 8.00-15.00)
oraz kasy (czynna 8.00-15.00)

Statystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 34 razy.

Copyright

© 2012 - 2021 Starostwo Powiatu Wyszkowskiego
Zawartość merytoryczna: EWA MICHALIK, e-mail: e.michalik@powiat-wyszkowski.pl
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel: (22) 818-72-14