Aktualności

Terytorialsi złożyli przysięgę w Wyszkowie

Data umieszczenia:

16 lipca 2022r. na placu Miejskim w Wyszkowie, 61 ochotników Wojsk Obrony Terytorialnej wypowiedziało słowa roty przysięgi wojskowej, która wieńczyła szkolenie podstawowe zorganizowane w ramach projektu „Wakacje z WOT”. Ochotnicy zasilą szeregi 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”.

Foto
.

W ubiegłą sobotą na sztandar 5 Mazowieckiej Brygady OT przysięgali ochotnicy z północnego Mazowsza, którzy od 1 lipca br. uczestniczyli w szkoleniu podstawowym zorganizowanym w ramach projektu „Wakacje z WOT”. Po raz pierwszy żołnierze 5 MBOT wypowiedzieli słowa roty przysięgi na ziemi wyszkowskiej, która w swojej historii ma bohaterów podziemia niepodległościowego. W uroczystości udział wzięli kombatanci, przedstawiciele jednostek i instytucji wojskowych, stowarzyszeń i związków patriotycznych Związek Piłsudczyków Okręg Nadbużański w Wyszkowie, samorządowcy, najbliższa rodzina ochotników oraz licznie zgromadzona lokalna społeczność.
Foto
.

Foto
.

W intencji żołnierzy i ich rodzin w parafii pw. Św. Wojciecha w Wyszkowie ks. dziekan Zdzisław Golan i ks. Karol Skrodzki odprawili uroczystą mszę świętą.

Dowódca Brygady 5MBOT - płk Mieczysław Gurgielewicz w swoim przemówieniu nawiązał do symboliki Sztandaru Brygady, a jednocześnie do miejsca zaprzysiężenia - Dziś jest wyjątkowy dzień dla Was drodzy żołnierze! Za chwilę złożycie przysięgę wojskową na Sztandar Brygady – sztandar, którego symbolika wiąże się z Żołnierzami Niezłomnymi, walczącymi o naszą wolność również tu, na ziemi wyszkowskiej. Stanisław Łanecki tutejszy bohater niepodległościowego podziemia, podobnie jak patron naszej Brygady ppor. Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. „Rój” – do samego końca pozostał wierny swoim ideałom.
Foto
.

Do Żołnierzy i ich rodzin zwrócił się także Starosta Powiatu Wyszkowskiego Jerzy Żukowski - Żołnierze! Od dziś jesteście nie tylko obywatelami najjaśniejszej Rzeczypospolitej, jesteście częścią Wojska Polskiego. Rozpoczynacie realizację niezwykłej misji. Misji, podczas której będzie najbliżej potrzeb, zagrożeń, będziecie w ciągłej gotowości do obrony i wspierania Waszych rodzin, sąsiadów i całej lokalnej społeczności. (…) Cała społeczność Powiatu Wyszkowskiego jest zaszczycona, że po raz pierwszy przysięga wojskowa odbywa się na terenie naszego powiatu. Jestem dumny, że wśród żołnierzy składających dziś przysięgę, są nasi mieszkańcy. Gratuluję nowo zaprzysiężonym Żołnierzom, ich rodzinom i dowódcom. Walczcie tak, by nie złamały Was żadne przeciwności. Bądźcie pomocnym ramieniem i tarczą dla naszej społeczności! Starosta podczas uroczystości złożył także podziękowania dla 5 MBOT za dotychczasową działalność i owocną współpracę z Powiatem Wyszkowskim, zwłaszcza w czasie pandemii.
Foto
.

Nowi Terytorialsi pochodzą z całego północnego Mazowsza, wśród przysięgających byli również mieszkańcy powiatu Wyszkowskiego. Lipcowe szkolenie dla osób, które nie miały wcześniej styczności z wojskiem, zachęciło głównie ludzi młodych. 65% szkolonych stanowiły osoby w wieku 18-25 lat, a 36 z nich to uczniowie i studenci, którzy skorzystali z letniej przerwy w nauce, by spróbować swoich sił w szeregach 5MBOT. Oprócz uczniów i studentów wakacyjne szkolenie podstawowe zebrało przedstawicieli różnych profesji, pochodzących z różnych środowisk. Jak sami mówią, przyszli z różnych powodów, ale łączy ich jedno – chęć wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego oraz niesienie pomocy wszystkim tym, którzy tego potrzebują. Wśród przysięgających znaleźli się między innymi: pracownicy administracyjni instytucji państwowych, nauczyciele, pracownicy biurowi, kontroler weterynaryjny, agent ubezpieczeniowy, prawnik, kierownik pociągu, a nawet ilustrator komiksów.

Podczas ceremonii zaprzysiężenia 7 żołnierzy, z czego aż 3 z powiatu wyszkowskiego, zostało wyróżnionych listem gratulacyjnym za zaangażowanie, determinację oraz bardzo dobre wyniki podczas szkolenia. W trakcie sobotniej uroczystości, kadeci Oddziału Przygotowania Wojskowego z Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej Kopernik w Wyszkowie zaprezentowali pokaz sprawności i walki wręcz. Licznie zgromadzona publiczność obejrzała elementy musztry, formy treningu z karabinkiem oraz test twardości polegający na rozbijaniu twardych przedmiotów.
Foto
.

Foto
.

Foto
.

Foto
.

Foto
.

Foto
.

Foto
.

Foto
.


PEŁNA GALERIA ZDJĘĆ - KLIKNIJ BY OBEJRZEĆ

Jednostki organizacyjne Powiatu Wyszkowskiego

Szkoły i placówki oświatowe

Służby, Inspekcje i Straże

Bannerki

  • Projekty Unii Europejskiej
  • Przetargi
  • Zapytania ofertowe
  • Informacje o zagrożeniu powodziowym na terenie powiatu wyszkowskiego
  • Inwestycje powiatowe
  • Wybory samorządowe 2018

Dane teleadresowe Urzędu Starostwa

Starostwo Powiatowe w Wyszkowie

Aleja Róż 2, 07-200 Wyszków

tel: (0-29) 743-59-00, 743-59-35
fax: (0-29) 743-59-33

e-mail: starostwo@powiat-wyszkowski.pl
www: http://www.powiat-wyszkowski.pl

Godziny pracy:
Poniedziałek w godz. 8.00-16.00
Wtorek w godz. 8:00-16:00
Środa-Piątek w godz. 8:00-16:00
Wszystkie wydziały czynne w godzinach wskazanych powyżej,
z wyjątkiem punktu rejestracji pojazdów Wydziału Komunikacji (pon.-pt. 8.00-15.00) i kasy (pon.-pt. 8.00-15.00)
oraz kasy (czynna 8.00-15.00)

Statystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 143 razy.

Copyright

© 2012 - 2021 Starostwo Powiatu Wyszkowskiego
Zawartość merytoryczna: EWA MICHALIK, e-mail: e.michalik@powiat-wyszkowski.pl
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel: (22) 818-72-14