Aktualności

78. Rocznica Powstania Warszawskiego

Data umieszczenia:

78 lat temu cała Warszawa i Polacy stanęli do nierównej walki, której stawką była wolna Polska. 1 sierpnia 2022 r. równo o godzinie 17.00 Powiat Wyszkowski zatrzymał się – ustał ruch na ulicach a w rękach mieszkańców Wyszkowa i powiatu pojawiły się race i biało-czerwone flagi.

Foto
.

Zatrzymaliśmy się by oddać hołd niezłomnym bohaterom Powstania Warszawskiego, słychać było jedynie dźwięki klaksonów, następnie Hymn Polski. Jak co roku przedstawiciele Zarządu i Rady Powiatu Wyszkowskiego, lokalnych samorządów, środowisk kombatanckich, szkół, ugrupowań politycznych, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy Wyszkowa i powiatu złożyli kwiaty i znicze pod pomnikiem Gloria Victis.
Foto
.

Foto
.

Foto
.

Podczas uroczystości przywołano wspomnienia powstańców, m.in. słowa Hanny Stadnik, ps. „Hanka” - W pełnej piersi było czuć, że chcemy znowu odzyskać wolność! Żebyśmy znów mogli żyć w wolnym kraju! Pierwszego dnia była wielka euforia. Nie wiem, skąd to się wzięło, ale w domach od razu było widać biało-czerwone flagi. My od razu dostaliśmy biało-czerwone opaski. Widać było tę Polskę, którą żeśmy kochali i którą znaliśmy ze swoich dziecięcych lat. Zobaczyć po tylu latach niewoli biało-czerwoną flagę to była ogromna radość i ogromne wzruszenie…”.


Foto
.

Foto
.

Tradycją wyszkowskich obchodów stało się wspólne śpiewanie „(nie)zakazanych piosenek”, na który po zakończeniu uroczystości zaprosiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Wyszkowie.
Foto
.

Foto
.

Koncert był współfinansowany ze środków z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego i Powiatu Wyszkowskiego. Licznie zgromadzeni na Placu Miejskim mieszkańcy dzięki rozdanym śpiewnikom mogli włączyć się do wspólnego śpiewania najbardziej znanych piosenek powstańczych.
Foto
.

Foto
.

Artyści operowi Anna Grabowska - Nadwodna i Krzysztof Ciupiński–Świątek przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Wyszkowie pod batutą kapelmistrza Franciszka Józefa Bieganowskiego wykonali min. utwory takie jak „Warszawskie Dzieci”, „Pałacyk Michla” czy „Hymn Szarych Szeregów”.
Foto
.

Foto
.

Foto
.

Foto
.

2 października 1944 roku zakończyło się trwające 63 dni Powstanie Warszawskie, które było największym zrywem ruchu oporu w okupowanej przez Niemcy hitlerowskie Europie. W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Zginął kwiat Polskiej młodzieży, ludzie, którzy mieli przywrócić w Polsce normalność po latach wojennej zawieruchy. Nigdy nie możemy zapomnieć i nigdy nie zapomnimy o ideałach o jakie walczyli Powstańcy Warszawy. Cześć i chwała bohaterom! Tę pamięć jesteśmy im winni!
Foto
.

Foto
.

Foto
.

Organizatorami wydarzenia był Powiat Wyszkowski, Gmina Wyszków oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Wyszkowie.
Foto
.

Galeria zdjęć dostępna pod linkiem.

Jednostki organizacyjne Powiatu Wyszkowskiego

Szkoły i placówki oświatowe

Służby, Inspekcje i Straże

Bannerki

  • Projekty Unii Europejskiej
  • Przetargi
  • Zapytania ofertowe
  • Informacje o zagrożeniu powodziowym na terenie powiatu wyszkowskiego
  • Inwestycje powiatowe
  • Wybory samorządowe 2018

Dane teleadresowe Urzędu Starostwa

Starostwo Powiatowe w Wyszkowie

Aleja Róż 2, 07-200 Wyszków

tel: (0-29) 743-59-00, 743-59-35
fax: (0-29) 743-59-33

e-mail: starostwo@powiat-wyszkowski.pl
www: http://www.powiat-wyszkowski.pl

Godziny pracy:
Poniedziałek w godz. 8.00-16.00
Wtorek w godz. 8:00-16:00
Środa-Piątek w godz. 8:00-16:00
Wszystkie wydziały czynne w godzinach wskazanych powyżej,
z wyjątkiem punktu rejestracji pojazdów Wydziału Komunikacji (pon.-pt. 8.00-15.00) i kasy (pon.-pt. 8.00-15.00)
oraz kasy (czynna 8.00-15.00)

Statystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 160 razy.

Copyright

© 2012 - 2021 Starostwo Powiatu Wyszkowskiego
Zawartość merytoryczna: EWA MICHALIK, e-mail: e.michalik@powiat-wyszkowski.pl
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel: (22) 818-72-14