Aktualności

Dożynki Powiatowo-Gminne 2022

Data umieszczenia:

Święto Plonów stanowi ukoronowanie całorocznego gospodarskiego trudu. W naszym kraju
i regionie już od wielu wieków jest okazją do radosnego świętowania i zasłużonego odpoczynku dla mieszkańców wsi. W tym roku Dożynki Powiatowo-Gminne odbyły się w Gminie Rząśnik. Tego dnia na scenie pojawiły się lokalne zespoły, Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Wyszkowie, Bogusław Morka, Kabaret Moherowe Berety oraz gwiazda wieczoru Luka Rosi. Nie zabrakło także degustacji lokalnych przysmaków, stoisk wystawienniczych i atrakcji dla najmłodszych.

Do wspólnego świętowania Dożynek Powiatowo-Gminnych 28 sierpnia 2022 r. na Placu Targowym Forum Spotkań w Rząśniku zaprosili wspólnie Starosta Powiatu Wyszkowskiego Jerzy Żukowski i Wójt Gminy Rząśnik Paweł Kołodziejski.
Foto
.

Foto
.

Tradycyjnie Święto Plonów rozpoczęło się Korowodem Dożynkowym i uroczystą Mszą Świętą polową celebrowaną przez proboszcza parafii NMP Matki Kościoła w Rząśniku ks. Roberta Sulicha oraz ks. Waldemara Grzeszczuka.
Foto
.


Foto
.

Po liturgii Starości Dożynkowi Magdalena Kołodziejska z Grodziczna i Waldemar Chodyna sołtys wsi Grądy Polewne wręczyli gospodarzom uroczystości bochen chleba dożynkowego upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów gospodarzom dożynek.
Foto
.

Foto
.

Foto
.

Ofiarowany chleb – owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich jest symbolem życia, radości, sytości, szczęścia. Symbolizuje dom rodzinny, w którym ojciec lub matka dzielą chleb między domowników. Wspólnie spożywany chleb jest znakiem gościnności, przyjaźni, wspólnoty. Nie zabrakło także miodu przekazanego przez Starostę Bartnego Leszka Zwalińskiego.
Foto
.

Starosta Powiatu Wyszkowskiego wraz z Wójtem Gminy Rząśnik przełamali się chlebem z włodarzami gmin, zaproszonymi gośćmi i mieszkańcami przybyłymi na uroczystość, obiecując sprawiedliwe gospodarzenie, tak, aby nikomu tego chleba nie zabrakło.
Foto
.

Foto
.

Foto
.

Słowa uznania za trud włożony w pracę na roli skierował Starosta Powiatu Wyszkowskiego Jerzy Żukowski:
- W imieniu całej społeczności Powiatu Wyszkowskiego, wszystkim rolnikom i zaangażowanym w pracę w rolnictwie składam serdeczne podziękowania za trud pracy, której efektami możemy cieszyć się każdego dnia. Jesteście Państwo ostoją tradycji ale także inicjatorem zmian. Dziś polska wieś to nowoczesne gospodarstwa wspierane przez państwo, Unię Europejską, krajowe instytucje i agencje. To także kreatywne koła gospodyń wiejskich, izby rolnicze, stowarzyszenia czy rodzinne przedsiębiorstwa, dzięki którym tradycja łączy się
z nowoczesnością, stając się filarem ojczystej kultury. Jestem niezwykle wdzięczny, że wspólnie możemy kultywować nasze lokalne zwyczaje i obrzędy - niezwykle miło patrzy się na gości w tradycyjnych ludowych strojach czy podziwia regionalne przysmaki na przygotowanych przez Państwa stoiskach. Cieszy mnie, że wśród świętujących są dzieci i młodzież - to właśnie oni przekażą tradycyjne wartości następnym pokoleniom – zwrócił się do zebranych.
Foto
.

Foto
.

Foto
.

Wyrazy podziękowania skierował także Wójt Gminy Zabrodzie Paweł Kołodziejski oraz Poseł Maciej Górski. Listy gratulacyjne i dziękczynne skierowali do rolników także wicemarszałek Sejmu RP Piotr Zgorzelski, senator RP Maria Koc, marszałek województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
Foto
.

Foto
.

Foto
.

Czas Dożynek to idealny moment, aby podziękować rolnikom za trud jaki wkładają w swoją pracę. Starosta Powiatu Wyszkowskiego na wniosek władz wszystkich gmin naszego powiatu tradycyjnie wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o nadanie odznak honorowych "Zasłużony dla Rolnictwa". Wyróżnieni, Odznaką honorową są rolnicy, którzy zarówno wynikami produkcyjnymi osiąganymi w gospodarstwie, jak i postawą społeczną, a także swoją wiedzą i zaangażowaniem przyczyniają się do podniesienia poziomu gospodarstw rolnych w powiecie wyszkowskim.
Foto
.

Honorową odznaką odznaczeni zostali:
- Państwo Małgorzata i Andrzej Chmiel z Gminy Zabrodzie
- Pan Krzysztof Kurowski z Gminy Brańszczyk
- Pana Grzegorz Bułatowicz z Gminy Długosiodło
- Pan Adama Kamiński z Gminy Rząśnik
- Pan Paweł Świercz z Gminy Somianka
- Pan Mariusz Grześkiewicz z Gminy Wyszków
- Pan Tadeusz Pałubiński z Gminy Długosiodło
- Pan Sebastian Mielczarczyk z Gminy Rząśnik
- Pan Andrzej Kukliński z Gminy Somianka
- Pan Krzysztof Wielgolewski z Gminy Wyszków
- Pan Michał Laskowski z Gminy Zabrodzie
- Pan Jarosław Mościcki z Gminy Brańszczyk
Odznaki wręczyli Starosta Powiatu Wyszkowskiego Jerzy Żukowski i Poseł Maciej Górski.
Foto
.

Tradycyjnie uhonorowano także najlepszych dostawców mleka.
Nagrodzeni przez Firmę "Mleks" zostali: Zenon Roguski Wiesław Suchta z JanowaSzymon Karczewski Wiesław Orłowski, Kamil Kędzior, Andrzej Nowicki, Tomasz Wymysłowski, Grzegorz Wiśniewski, Dariusz Tyszka i Janusz Tyszka.
Foto
.

Foto
.

Nagrody od Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Grodzisk Mazowiecki odebrali: Jan Kucharczyk, Andrzej Grzesiak, Jan Borkowski, Stanisław Orłowski, Marek Suchta, Roman Stopka, Hubert Kołodziejski, Jerzy Marzoch, Dariusz Prusik, Katarzyna Markowska, Bogdan Soliwoda.
Foto
.

Obok bochna chleba, wieniec jest najważniejszym symbolem dożynek, symbolizującym wszystkie plony, które rodzi ziemia i z których człowiek może korzystać. Wieniec jest także wyrazem dumy i radości z zebranych plonów, stąd też dbałość o to by prezentował się okazale, zachwycając kształtem i bogactwem misternie wykonanych dodatków. Wieniec dożynkowy nazywany bywał plonem, ponieważ symbolizuje wszystkie zebrane plony oraz urodzaj. Tegoroczne wieńce przygotowane zostały przez Koło Gospodyń Wiejskich Turzynianki z Turzyna w Gminie Brańszczyk, Sołectwo Zalas z Gminy Długosiodło, KGW Ochudnianki z Ochudna w Gminie Rzaśnik, Sołectwo Somianka Parcele z Gminy Somianka oraz Sołectwo Zabrodzie, Sołectwo Choszczowe, Sołectwo Niegów, Sołectwo Gaj, Sołectwo Dębinki oraz przedstawiciela Związku Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański Koło w Wyszkowie.
Foto
.

Foto
.

Podziękowania wręczyli Wicestarosta Powiatu Wyszkowskiego Leszek Marszał i Zastępca Wójta Gminy Rząśnik Paweł Kołodziejski. Podziękowania otrzymali także Starostowie Dożynkowi i Starosta Bartny.
Foto
.

Foto
.

O atrakcje w „miasteczku dożynkowym” zadbali wystawcy, wśród których znalazły się stoiska Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Państwowego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i Klubu Honorowych Dawców Krwi Oddziału Porębska Kropelka. Nie zabrakło także tradycyjnych smaków, do degustacji zaprosiły sołectwa z Gminy Rząśnik, Powiatowe Koło Pszczelarzy w Wyszkowie i lokalni producenci. Placówka Terenowa KRUS w Wyszkowie przeprowadziła także konkurs z nagrodami dla rolników.
Foto
.

Foto
.

Koncertem Młodzieżowej Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyszkowie rozpoczął się blok artystyczny niedzielnego spotkania pod batutą kapelmistrza Franciszka Józefa Bieganowskiego. Tuż po nich na scenie królowała muzyka ludowa w wykonaniu Zespołu Kurpie Białe z Dąbrowy oraz Zespołu Ludowego Puszcza Biała Stowarzyszenie Klub Srebrnego Wieku z Rząśnika.
Foto
.

Foto
.

Na scenie wystąpił także Bogusław Morka wraz z gośćmi – pochodzący z gminy Rząśnik Obdarzony niezwykle pięknym głosem o wyjątkowo ciepłej, aksamitnej barwie i szlachetnym, pełnym blasku brzmieniu - uważany jest przez znawców tej sztuki za najlepszego tenora śpiewającego w tradycji włoskiego bel canta. Liczne nagrania radiowe i telewizyjne przyczyniły się do spopularyzowania jego kunsztu wokalnego, a niezapomniane kreacje sceniczne pozyskały wielu wielbicieli jego talentu. Podczas koncertu zaprezentowała się także Karolina Pujer, pochodząca z Rząśnika wokalistka, która rozpoczyna swoją karierę.
Foto
.

O uśmiech na twarz widzów zadbały Hela, Jessica, Aniela i Elbienia, czyli kabaret Moherowe Berety. Panie w barwnych skeczach przeniosły zgromadzonych na sąsiednie Podlasie i z łatwością zachęciły do wspólnej zabawy.
Foto
.

Foto
.

Gwiazdą wieczory był Luka Rosi, wokalista znany z hitów takich jak „A Ty bądź” czy „Wolny jak wiatr”, który zgromadził pod sceną sporą rzeszę fanów. O taneczny klimat do późnego wieczora zadbał DJ Marcel podczas potańcówki.
Foto
.

Organizacja Powiatowo-Gminnych Dożynek była współfinansowana ze środków z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego
Foto
.

Galeria zdjęć dostępna pod linkiem.

Jednostki organizacyjne Powiatu Wyszkowskiego

Szkoły i placówki oświatowe

Służby, Inspekcje i Straże

Bannerki

  • Projekty Unii Europejskiej
  • Przetargi
  • Zapytania ofertowe
  • Informacje o zagrożeniu powodziowym na terenie powiatu wyszkowskiego
  • Inwestycje powiatowe
  • Wybory samorządowe 2018

Dane teleadresowe Urzędu Starostwa

Starostwo Powiatowe w Wyszkowie

Aleja Róż 2, 07-200 Wyszków

tel: (0-29) 743-59-00, 743-59-35
fax: (0-29) 743-59-33

e-mail: starostwo@powiat-wyszkowski.pl
www: http://www.powiat-wyszkowski.pl

Godziny pracy:
Poniedziałek w godz. 8.00-16.00
Wtorek w godz. 8:00-16:00
Środa-Piątek w godz. 8:00-16:00
Wszystkie wydziały czynne w godzinach wskazanych powyżej,
z wyjątkiem punktu rejestracji pojazdów Wydziału Komunikacji (pon.-pt. 8.00-15.00) i kasy (pon.-pt. 8.00-15.00)
oraz kasy (czynna 8.00-15.00)

Statystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 132 razy.

Copyright

© 2012 - 2021 Starostwo Powiatu Wyszkowskiego
Zawartość merytoryczna: EWA MICHALIK, e-mail: e.michalik@powiat-wyszkowski.pl
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel: (22) 818-72-14