Aktualności

Uczniowie i nauczyciele Skłodowskiej podsumowali kolejny projekt mobilności zagranicznej

Data umieszczenia:

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia społeczność szkolna Zespołu Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej Curie w Wyszkowie uczestniczyła w podsumowaniu kolejnego projektu mobilności „Skłodowska w Wyszkowie liderem europejskiej mobilności uczniów i nauczycieli”.

Dwie 18-osobowe grupy uczniów wraz z opiekunami oraz 12 nauczycieli kształcenia zawodowego zaprezentowały rezultaty odbytych mobilności a także przedstawili swoje doświadczenia z wyjazdów.
W ramach programu uczniowie wszystkich klas 3 technikum mieli możliwość wyjazdu na zagraniczną praktykę. Uczniowie Technikum Nr 1 kształcący się w zawodzie technik hotelarstwa, technik obsługi turystycznej i technik cyfrowych procesów graficznych odbywali staż zawodowy w Spoleto we Włoszech w marcu 2107 roku. Uczniowie kształcący się w zawodzie technik budownictwa i technik żywienia i usług gastronomicznych wyjechali na 4-tygodniowy staż do Plymouth w Wielkiej Brytanii w październiku 2017 roku. Zaś nauczyciele zawodu i języka obcego zawodowego uczestniczyli w szkoleniu kadry typu job shadowing w Barcelonie w Hiszpanii w listopadzie 2017 roku. Zrealizowany projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości 501 749,18 PLN co stanowi 118 460 €.
Podczas zagranicznych praktyk uczniowie poznawali i doskonalili umiejętności zawodowe:
• Organizacje pracy hoteli, biur podróży, firm poligraficznych, zakładów gastronomicznych i firm budowlanych
• Zasady obsługi klientów
• Obsługi programów komputerowych wykorzystywanych w pracy
• Posługiwanie się specjalistycznymi narzędziami i maszynami
• Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy
Celem job shadowing nauczycieli było:
ZDOBYWANIE DOŚWIADCZENIA NA RZECZYWISTYM STANOWISKU PRACY ORAZ ASYSTOWANIE PRACOWNIKOWI PODCZAS PRACY W HOTELACH: Monument, Condes de Barcelona;
RESTAURACJACH: Lazarte, Can Travi Nau, Con Cortada; FIRMIE DRUKU CYFROWEGO: Bramona
Wszystkie pierwotnie zakładane cele projektu zostały osiągnięte. Jednym z celów projektu było zdobycie wiedzy, umiejętności i doświadczenia zgodnego z najwyższymi europejskimi standardami w świadczeniu usług gastronomicznych, hotelarskich, turystycznych, cyfrowych procesów graficznych i budowlanych. Zarówno młodzież w ramach odbywanego stażu (praktyk zawodowych) jak i nauczyciele w ramach job shadowing, zdobyli u pracodawców krajów UE nowe doświadczenie w swoim zawodzie a także poszerzyli wiedzę i umiejętności. Uczestnicy wyjazdu, poprzez bezpośrednie zaangażowanie na stanowiskach pracy, analizę niezbędnej dokumentacji, rozmowę z pracownikami a także obserwację wykonywanych prac przez pracowników firm zagranicznych poznali metody i organizację pracy, umiejętność gospodarowania czasem pracy i wypoczynku a także tworzeniem relacji między pracownikiem a pracodawcą i ich wpływu na rozwój firmy. Z dokumentacji sporządzonej wynika, że uczestnicy zrealizowali założone cele. Uczniowie uzyskali najwyższe oceny za obyty staż oraz w większości otrzymali listy referencyjne ze swoich zakładów pracy. Podczas wizyt monitorujących zarówno w Spoleto jak i w Plymouth dyrektor szkoły spotkał się z samymi pozytywnymi ocenami naszych stażystów. Uczniowie byli chwaleni za wiedzę i jej wykorzystanie w praktyce, zaangażowanie na swoich stanowiskach pracy, dress code a także wzorowe zachowanie. Nauczyciele zaś mieli możliwość obserwacji procesu pracy i włączania się do wykonywania większości czynności przewidzianych dla zawodu. Bogate były programy zajęć dla nauczycieli gastronomii, hotelarstwa i cyfrowych procesów graficznych. Uczestnicy zdobyli nowe umiejętności pracując na stanowiskach obok zawodowych kucharzy, pracowników hoteli lub pracowników grafiki cyfrowej. Proces ten jest udokumentowany w formie multimedialnej i jest bogatym źródłem informacji o job shadowing nauczycieli przedmiotów zawodowych w Barcelonie.
Kolejnym celem było kreowanie aktywnej postawy oraz przezwyciężanie bierności, radzenie sobie w sytuacjach trudnych i stresowych. Szczególnie uczniowie wykazali się aktywną postawą w miejscach stażu. Dużym wyzwaniem dla większości uczestników był sam wyjazd za granicę. Dla większości był to pierwszy wyjazd, pierwszy lot samolotem, pierwszy bezpośredni kontakt z ludźmi za granica Polski. Odnajdywanie się na zagranicznym rynku pracy było niemałym wyzwaniem i z tym zadaniem uczestnicy sobie świetnie poradzili. Także zamieszkanie u Host Rodzin w Plymouth mogło być dla niektórych trudne. Ale zarówno komunikacja językowa jak i przystosowanie się do zwyczajów panujących w brytyjskich rodzinach okazały się prostsze do wdrożenia niż to wynikało z oczekiwań uczestników.

Foto
.

Foto
.

Foto
.


/Źródło: Zespół Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej - Curie w Wyszkowie/

Jednostki organizacyjne Powiatu Wyszkowskiego

Szkoły i placówki oświatowe

Służby, Inspekcje i Straże

Bannerki

  • Projekty Unii Europejskiej
  • Przetargi
  • Zapytania ofertowe
  • Informacje o zagrożeniu powodziowym na terenie powiatu wyszkowskiego
  • Inwestycje powiatowe
  • Wybory samorządowe 2018

Dane teleadresowe Urzędu Starostwa

  • Foto 1
  • Foto 2
STAROSTWO POWIATU WYSZKOWSKIEGO

Aleja Róż 2, 07-200 Wyszków

tel: (0-29) 743-59-00, 743-59-35
fax: (0-29) 743-59-33

e-mail: starostwo@powiat-wyszkowski.pl
www: http://www.powiat-wyszkowski.pl

Godziny pracy:
poniedziałek - piątek w godz. 8.00-16.00
wszystkie wydziały czynne są w godz. 8.00-16.00
z wyjątkiem punktu rejestracji pojazdów Wydziału Komunikacji (czynny 8.00-15.00)
oraz kasy (czynna 8.00-15.00)

Statystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 186 razy.

Copyright

© 2012 - 2014 Starostwo Powiatu Wyszkowskiego
Zawartość merytoryczna: ANNA WITKOWSKA, e-mail: a.witkowska@powiat-wyszkowski.pl
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel: (22) 818-72-14

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii
(brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)