Aktualności

Powiatowe święto plonów

Data umieszczenia:

W niedzielę 26 sierpnia rolnicy z powiatu wyszkowskiego podziękowali za tegoroczne plony. Dożynki „najradośniejsze święto związane z polską wsią” zgromadziło wielu rolników i gości, którzy wspólnie mogli uczcić całoroczny gospodarski trud. Były podziękowania, nagrody oraz szereg atrakcji.

Tegoroczne powiatowo-gminne dożynki zorganizowane wspólnie przez Powiat Wyszkowski oraz Gminę Somianka odbyły się w Popowie Kościelnym.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej, która odprawiona została w Sanktuarium Matki Bożej Popowskiej, Matki nadziei w Popowie Kościelnym. Po zakończeniu dziękczynnego nabożeństwa pod świątynią uformował się barwny korowód z wieńcami dożynkowymi, który starostowie dożynek Wioleta Kalinowska z Jackowa Górnego i Adam Kuchta z Henrysina poprowadzili na plac, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Rozpoczynając ludowe obchody święta plonów, gospodarze uroczystości, Starosta Powiatu Wyszkowskiego Bogdan Pągowski oraz Wójt Gminy Somianka Andrzej Żołyński odebrali z rąk starostów dożynek pszeniczny bochen chleba, wypieczony z tegorocznego ziarna oraz miód. Następnie zeszli do zgromadzonych gości i tradycyjnie podzielili się otrzymanymi darami z samorządowcami, rolnikami, mieszkańcami całego powiatu wyszkowskiego i wszystkimi uczestnikami tegorocznego Święta Plonów.

Witając zgromadzonych gości Starosta Powiatu zwrócił się do wszystkich słowami:

„Dożynki to radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. To szczególne święto wyrastające z wielowiekowej, chrześcijańskiej tradycji (…)
Czasem praca rolnika jest niedoceniana. Zapominamy, że bezpieczeństwo człowieka to przede wszystkim bezpieczeństwo żywieniowe. Więc Wasza praca jest podstawą egzystencji ludzkiej, nikt tego nie przekreśli. W związku z tym: za ten wspaniały dar, jakim jest chleb, za owoce Waszej pracy, jakże ciężkiej i mozolnej, składam słowa najwyższego uznania. (…).

Podczas świętowania głos zabrał także Wicestarosta Adam Mróz: „Wy codziennie w swojej pracy na roli okazujecie szacunek ziemi, siłom natury, dajecie z siebie dużo. My, biorąc udział w sprawowaniu władzy chcemy, by nasze decyzje były wyważone, rozsądne i by państwu służyły”

Z okazji święta plonów Starosta Powiatu Wyszkowskiego w uznaniu zasług za wieloletnie prowadzenie gospodarstwa rolnego, szczególne osiągnięcia w hodowli zwierząt oraz działalność w zakresie rozwoju powiatu przyznał Medale za Zasługi dla Powiatu Wyszkowskiego. Wśród osób wyróżnionych byli: Bogdan Robert Zalewski, Sławomir Ponichtera (gmina Brańszczyk), Andrzej Pikora, Mateusz Szczesny (gmina Somianka), Paweł Świercz, Jerzy Deptuła, Stanisław Mościcki (gmina Wyszków), Andrzej Królik, Łukasz Paź (gmina Zabrodzie).

Podczas rolniczego święta rozstrzygnięty został konkurs na nalewkę tradycyjną. Pierwsze miejsce zdobył Janusz Turek z nalewką z czeremchy z nutą mięty. Przyznano także nagrody za wypieki ciast tradycyjnych. Laureatką I miejsca w konkursie pod hasłem „Ciasta z przepisów babuni” została Hanna Żurawska, która przygotowała wyśmienite ciasto drożdżowe. Starosta Powiatu Wyszkowskiego tradycyjnie wręczył nagrody także twórcom dożynkowych wieńców. Wykonane z kłosów, kwiatów, ziaren kompozycje do późnych godzin popołudniowych były ozdobą niedzielnej uroczystości.

Część artystyczną tegorocznych dożynek rozpoczął występ Justyny Adamczak i Marka Górskiego, którzy zaprezentowali włoskie covery. Na scenie pojawili się także zespół disco polo Jagoda Band oraz zespół Alt. Gwiazdą wieczoru był zespół Weekend, którego wokalista porwał publiczność do wspólnej zabawy.


Foto
.

Foto
.

Foto
.

Foto
.


Więcej zdjęć w Galerii foto

Jednostki organizacyjne Powiatu Wyszkowskiego

Szkoły i placówki oświatowe

Służby, Inspekcje i Straże

Bannerki

  • Projekty Unii Europejskiej
  • Przetargi
  • Zapytania ofertowe
  • Informacje o zagrożeniu powodziowym na terenie powiatu wyszkowskiego
  • Inwestycje powiatowe
  • Wybory samorządowe 2018

Dane teleadresowe Urzędu Starostwa

Starostwo Powiatowe w Wyszkowie

Aleja Róż 2, 07-200 Wyszków

tel: (0-29) 743-59-00, 743-59-35
fax: (0-29) 743-59-33

e-mail: starostwo@powiat-wyszkowski.pl
www: http://www.powiat-wyszkowski.pl

Godziny pracy:
Poniedziałek w godz. 8.00-16.00
Wtorek w godz. 8:00-18:00
Środa-Piątek w godz. 8:00-16:00
Wszystkie wydziały czynne w godzinach wskazanych powyżej,
z wyjątkiem punktu rejestracji pojazdów Wydziału Komunikacji (we wtorki czynny 8.00-18.00, pozostałe dni 8.00-15.00)
oraz kasy (czynna 8.00-15.00)

Statystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 473 razy.

Copyright

© 2012 - 2019 Starostwo Powiatu Wyszkowskiego
Zawartość merytoryczna: ANNA WITKOWSKA, e-mail: a.witkowska@powiat-wyszkowski.pl
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel: (22) 818-72-14