Aktualności

Pamięci mjr Henryka Dobrzańskiego "Hubala"

Data umieszczenia:

W niedzielę 30 września br. w Porębie, gm. Brańszczyk po raz kolejny odbyły się uroczystości upamiętniające pobyt we wsi majora Henryka Dobrzańskiego (1897-1940), pseudonim „Hubal”, których organizatorami byli Starosta Powiatu Wyszkowskiego, Wójt Gminy Brańszczyk oraz Proboszcz parafii św. Barbary w Porębie. To właśnie tu we wrześniu 1939 roku, mjr Dobrzański wraz ze swoim oddziałem zatrzymał się w drodze do Warszawy. W miejscowym kościele uczestniczył we mszy.

Działalność Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” na zawsze wpisała się w wojenne losy Polski. Postawa „Hubala” i Jego żołnierzy przeszła do historii jako symbol niezłomnej walki do końca. Stanowiła ona namacalny dowód, że „jeszcze Polska nie zginęła póki my żyjemy”. Kilkumiesięczna działalność oddziału była możliwa głównie dzięki życzliwej postawie miejscowej ludności, która często, narażając życie własne oraz swoich rodzin, okazywała pomoc żołnierzom. Wszędzie, gdzie pojawiali się żołnierze „Hubala” miejscowa ludność spieszyła im z pomocą. Takich miejsc na trasie marszu Hubalczyków można wymienić wiele.
Uroczystości, które były jednym z wydarzeń upamiętniających 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się powitaniem uczestników I Rajdu Rowerowego „Szlakiem Hubala”, któremu przewodniczył wicestarosta powiatu wyszkowskiego Adam Mróz. Wszyscy, którzy podjęli się trudu przejazdu wyznaczonym szlakiem otrzymali ufundowane przez powiat wyszkowski pamiątkowe tabliczki oraz materiały promocyjne.
Zgromadzonych pod muralem w Porębie gości w iście patriotyczny nastrój wprowadzili koncertem „Niepodlgej pieśni i ballady” Arleta Lemańska i Wojciech Bardowski. Zaprezentowane przez artystów utwory o charakterze patriotycznym to mały wycinek ale jakże ważny zapis polskiej historii. W nich jest zaklęta miłość Polaków do Ojczyzny, nasza polska dusza i idee patriotyczne – oparte na wartościach BÓG, HONOR, OJCZYZNA.
Następnie na plac pod muralem zawitał szwadron mjr Henryka Dobrzańskiego. „Hubal” złożył meldunek ks. prał. Andrzejowi Grzybowskiemu po czym odśpiewano hymn państwowy i nastąpiło wciągnięcie flagi narodowej na maszt.
Uroczystej mszy św., po której złożono kwiaty pod tablicami pamiątkowymi poświęconymi „Hubalowi” , żołnierzom AK oraz poległym w wojnie polsko-bolszewickiej, przewodniczył ks. kan. Paweł Stachecki.
Po zakończonych uroczystościach kościelnych uczestnicy wydarzenia przemaszerowali na plac przy plebanii, gdzie odbyła się dalsza cześć obchodów. Olbrzymim zainteresowaniem zgromadzonych gości cieszyła się przygotowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół 9 Pułku Strzelców Konnych „Szwadron” z Białej Piskiej, Szwadron Kawalerii im. Dywizji Kawalerii ZAZA z Białegostoku i Stowarzyszenie „Jazda Historyczna” z Grajewa inscenizacja batalistyczna, a także pokaz czołgu Leopard I.
Tegoroczne obchody upamiętniające pobyt „Hubala” w Porębie były doskonałą okazją do prezentacji książki Prezesa Stowarzyszenia WIZNA 1939, Dariusza Szymanowskiego, pt. „Bój pod Łączką”, jak również do rozstrzygnięcia konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży pt.: „Kim jest obrońca ojczyzny – przykłady ze 100-letniej historii niepodległej Polski”.
W obchodach patriotycznych udział wzięły licznie zgromadzone poczty sztandarowe, przedstawiciele Stowarzyszenia „Wiza 1939”, członkowie grupy rekonstrukcyjnej, goście oraz okoliczni mieszkańcy.

Foto
.

Foto
.

Foto
.

 
.

Foto
.

Foto
.


Więcej zdjęć w Galerii foto

Jednostki organizacyjne Powiatu Wyszkowskiego

Szkoły i placówki oświatowe

Służby, Inspekcje i Straże

Bannerki

  • Projekty Unii Europejskiej
  • Przetargi
  • Zapytania ofertowe
  • Informacje o zagrożeniu powodziowym na terenie powiatu wyszkowskiego
  • Inwestycje powiatowe
  • Wybory samorządowe 2018

Dane teleadresowe Urzędu Starostwa

Starostwo Powiatowe w Wyszkowie

Aleja Róż 2, 07-200 Wyszków

tel: (0-29) 743-59-00, 743-59-35
fax: (0-29) 743-59-33

e-mail: starostwo@powiat-wyszkowski.pl
www: http://www.powiat-wyszkowski.pl

Godziny pracy:
Poniedziałek w godz. 8.00-16.00
Wtorek w godz. 8:00-18:00
Środa-Piątek w godz. 8:00-16:00
Wszystkie wydziały czynne w godzinach wskazanych powyżej,
z wyjątkiem punktu rejestracji pojazdów Wydziału Komunikacji (we wtorki czynny 8.00-18.00, pozostałe dni 8.00-15.00)
oraz kasy (czynna 8.00-15.00)

Statystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 557 razy.

Copyright

© 2012 - 2019 Starostwo Powiatu Wyszkowskiego
Zawartość merytoryczna: ANNA WITKOWSKA, e-mail: a.witkowska@powiat-wyszkowski.pl
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel: (22) 818-72-14