Powiatowe Obchody Dnia Strażaka i 100-lecie OSP Poręba

Data: 13.05.2024 r., godz. 16.10    373
„Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. Powiatowe Obchody Dnia Strażaka tradycyjnie były okazją do podziękowań i gratulacji, które bez wątpienia należą się wszystkim funkcjonariuszom i druhom jednostek, którzy każdego dnia swojej pracy dbającym o nasze bezpieczeństwo. Podczas uroczystości świętowano również jubileusz 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Porębie.

dzien strazaka (13).jpg (607 KB)

Obchody Powiatowego Dnia Strażaka oraz jubileuszu 100-lecia Ochotniczej Straży rozpoczęto Mszą Świętą w Kościele pw. Świętej Barbary w Porębie z oprawą muzyczną Orkiestry Darmanista z Brańszczyka pod batutą kapelmistrza Dariusza Pieńkosa. Mszę św. koncelebrowali proboszcz parafii ks. Andrzej Grzybowski, Kapelan Powiatowy Strażaków ks. Zdzisław Golan oraz ks. Przemysław Król z parafii pw. Matki Bożej Pompejańskiej w Warszawie.

dzien strazaka (4).jpg (477 KB)dzien strazaka (3).jpg (496 KB)dzien strazaka (5).jpg (515 KB)

Kolejnym punktem uroczystości, które odbyły się 12 maja 2024 r. był uroczysty apel rozpoczęty przez dowódcę uroczystości st. kpt. Daniela Wachowskiego, który złożył meldunek Zastępcy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Maciejowi Bieńczykowi, podniesieniem flagi państwowej na maszt oraz odegraniem i odśpiewaniem hymnu państwowego. 

dzien strazaka (2).jpg (558 KB)dzien strazaka (6).jpg (475 KB)dzien strazaka (7).jpg (470 KB)

Podczas uroczystości nie zabrakło słów podziękowań skierowanych do Druhen i Druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych oraz prezentów i odznaczeń. Jako pierwsi do zebranych zwrócili się Komendant Powiatowy PSP w Wyszkowie mł. bryg. Rafał Balcer, Prezes ZOSP w Wyszkowie dh Adam Mróz oraz dh Andrzej Rosiński, który przybliżył rys historyczny OSP w Porębie. Dokonano również poświęcenia pamiątkowej tablicy, nadano także jednostce odznaczenie „Złoty Znak Związku OSP RP”.

dzien strazaka (8).jpg (539 KB)dzien strazaka (9).jpg (510 KB)

Z okazji święta Dnia Strażaka wręczono odznaczenia, akty nadania wyższych stopni służbowych oraz medale i dyplomy okolicznościowe:

Prezydium Zarządu Głównego ZOSP RP odznaczyło:

  • „Złotym Znakiem Związku OSP RP” – 2 druhów,
  • „Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza” – 1 druha.

Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP odznaczyło:

  • Złotym Medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” – 1 funkcjonariusza PSP i 4 druhów,
  • Srebrnym Medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” – 4 druhów,
  • Brązowym Medalem „Za zasługi dla Pożarnictwa” – 3 druhów oraz ks. kanonika Zdzisława Golana (Kapelana Powiatowego Strażaków).

Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP odznaczyło:

  • -Odznaką Strażak Wzorowy - 6 druhów.

Awans na wyższy stopień służbowy przyznano 5 funkcjonariuszom Komendy Powiatowej PSP w Wyszkowie, w tym:

  • w korpusie oficerskim – 3 funkcjonariuszy,
  • w korpusie aspiranckim – 1 funkcjonariusz,
  • w korpusie podoficerskim – 1 funkcjonariusz.

dzien strazaka (10).jpg (605 KB)dzien strazaka (12).jpg (494 KB)

Do wszystkich obecnych na uroczystości, w szczególności do funckjonariuszy PSP i druhów ochotników słowa skierowała Starosta Powiatu Wyszkowskiego Marzena Dyl:

"Drodzy Strażacy! W dniu Państwa święta mam zaszczyt podziękować za Wasze poświęcenie i oddanie. Zarówno Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wyszkowie jak i 31 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych działających na terenie Powiatu Wyszkowskiego to profesjonalnie przygotowani do swojej pracy funkcjonariusze i druhowie, dysponujący wiedzą i nowoczesnym sprzętem. Zawsze w gotowości by nieść ratunek, gdy zajdzie taka potrzeba. Ten rok szczególnie doświadczył mieszkańców naszego powiatu, kiedy zmagaliśmy się z powodzią i lokalnymi podtopieniami. Jak zawsze mogliśmy liczyć na Wasze bezgraniczne wsparcie,  doświadczenie i wzorową współpracę z samorządem i innymi służbami, za co w imieniu całej społeczności Powiatu Wyszkowskiego, serdecznie dziękuję i przekazuję wyrazy najwyższego szacunku i uznania. Wszystkim funkcjonariuszom i druhom ochotnikom wyrażam wdzięczność za codzienną misję i wykonywaną pracę, za nieustanną gotowość do niesienia pomocy i ogromne zaangażowanie w życie lokalnych społeczności. Dostojnym jubilatom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Porębie dziękuję za 100 lat służby na rzecz drugiego człowieka, swojej miejscowości, gminy i powiatu. Na ręce prezesa OSP przekazuję symboliczne podziękowania i skromny upominek, który będzie Wam służyć w codziennej pracy. Niech Święty Florian ma Was i Waszych najbliższych zawsze w swojej opiece."

Wyróżnienia rzeczowe dla 6 strażaków przyznał również Zarząd Powiatu Wyszkowskiego. Obecni na uroczystości nagrodzeni odebrali je z rąk Starosty Powiatu Wyszkowskiego Marzeny Dyl, Wicestarosty Powiatu Wyszkowskiego Tadeusza Kuchty oraz Przewodniczącej Rady Powiatu w Wyszkowie Iwony Wyszyńskiej. 

Podczas uroczystości przekazano Ochotniczej Straży Pożarnej w Porębie nowy pojazd pożarniczy marki IVECO niezbędny do prowadzenia skutecznych działań ratowniczo-gaśniczych.

dzien strazaka (11).jpg (547 KB)dzien strazaka (14).jpg (435 KB)

Słowa uznania dla trudu strażackiej pracy oraz gratulacje z okazji jubileuszu 100-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Porębie wyrazili również obecni na uroczystości goście. Podziękowania za pomoc w rozwoju jednostki wręczyli również przedstawiciele OSP w Porębie.

dzien strazaka (15).jpg (620 KB)

Spotkanie zakończono występem niespodzianką w wykonaniu najmłodszych mieszkańców naszego powiatu ubranych w strażackie stroje.

dzien strazaka (1).jpg (625 KB)

Uroczystość zaszczycili swą obecnością, m. in.: st. bryg. Maciej Bieńczyk - Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, Maria Koc - Poseł na Sejm RP, Janina Ewa Orzełowska - Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego, Iwona Wyszyńska - Przewodnicząca Rady Powiatu Wyszkowskiego, Marzena Dyl - Starosta Powiatu Wyszkowskiego, Tadeusz Kuchta - Wicestarosta Powiatu Wyszkowskiego, Radni Rady Powiatu w Wyszkowie, przedstawiciele samorządów gminnych z terenu naszego powiatu, Komendanci Państwowej Straży Pożarnej z sąsiednich komend, licznie przybyłe delegacje OSP z terenu powiatu, radni sejmiku woj. mazowieckiego, przedstawiciele nadleśnictwa, kierownicy i komendanci współpracujących służb i instytucji, emerytowani Komendanci Powiatowi PSP.

Wszystkim Strażakom składamy najszczersze życzenia, tyle samo wyjazdów, jak i powrotów. Niech Święty Florian ma Was i Waszych najbliższych zawsze w swojej opiece.

Galeria zdjęć dostępna na naszym profilu Facebook.