To była jedna z najważniejszych bitew w dziejach świata! 104. rocznicę Bitwy Warszawskiej – „Cudu nad Wisłą” i Święto Wojska Polskiego upamiętniliśmy podczas uroczystych obchodów w Rybienku Leśnym. Po mszy świętej w kościele MB Królowej Polski spotkaliśmy się pod pomnikiem pomordowanych przez bolszewicką czerezwyczajkę, by wspominać wydarzenia, które zmieniły los całej Polski i Europy.
Przedstawiciele samorządów i służb, poczty sztandarowe, organizacje pozarządowe, harcerze, uczniowie szkół, mieszkańcy Wyszkowa i całego powiatu – wspólnie świętowaliśmy pamiętając jednocześnie to, co w naszym mieście działo się ponad 100 lat temu. Kwiaty pod pomnikiem w imieniu Powiatu Wyszkowskiego złożyli Wicestarosta Tadeusz Kuchta wraz z Przewodniczącą Rady Powiatu Iwoną Wyszyńską a także radni powiatowi.
Obchody rokrocznie odbywają się przy pomniku upamiętniającym bestialski mord ppor. Antoniego Wołowskiego i sześciu jeńców, który został wzniesiony w 1921 roku, staraniami ówczesnego wyszkowskiego proboszcza ks. Wiktora Mieczkowskiego. W 1949 roku pomnik usunięto i przewieziono do Somianki, gdzie został ukryty i w późniejszym czasie wmurowany w schody nowej siedziby urzędu gminy. Dzięki informacjom świadków i staraniom społeczności lokalnej pomnik odnaleziono i powrócił do Rybienka Leśnego w 1989 roku. Ulica przy której się znajduje nosi imię ppor. Antoniego Wołowskiego.
Bitwa Warszawska w sposób szczególny zapisała się na kartach historii Wyszkowa – warto pamiętać, że 15 sierpnia 1920 r., po zajęciu naszego miasta przez wojska bolszewickie, na zabytkową plebanię przy Sanktuarium św. Idziego przybyli przedstawiciele polskiego ruchu komunistycznego, członkowie Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski: Feliks Dzierżyński, Julian Marchlewski oraz Feliks Kon. Kilka dni później, kiedy miasto było już wyzwolone, na plebani gościli: gen. Józef Haller, Adam Grzymała-Siedlecki, Ferdynand Ruszczyc oraz dyplomata i amb. francuski w RP Jean J. Jusserand. To, co działo się w zabytkowej plebanii opisał w noweli "Na probostwie w Wyszkowie" Stefan Żeromski oraz ówczesny proboszcz ks. Wiktor Mieczkowski w pracy „Bolszewicy w polskiej plebanii.
Więcej zdjęć z uroczystości - kliknij by obejrzeć galerię