81. rocznica akcji "Taśma" w Sieczychach

Data: 23.08.2024 r., godz. 15.30    187
81 lat temu, w nocy z 20 na 21 sierpnia 1943 r. w ataku na niemiecką strażnicę w Sieczychach w Gminie Długosiodło zginął  Tadeusz Zawadzki „Zośka” – harcmistrz, podporucznik Armii Krajowej, komendant grup szturmowych na terenie Warszawy, jeden z bohaterów książki „Kamienie na Szaniec”.

81 lat temu, w nocy z 20 na 21 sierpnia 1943 r. w ataku na niemiecką strażnicę w Sieczychach w Gminie Długosiodło zginął Tadeusz Zawadzki „Zośka” – harcmistrz, podporucznik Armii Krajowej, komendant grup szturmowych na terenie Warszawy, jeden z bohaterów książki „Kamienie na Szaniec”.
W obchodach na terenie Szkoły Podstawowej w Sieczychach, gdzie od ubiegłego roku swoje miejsce ma też pomnik poświęcony bohaterowi, wzięli udział przedstawiciele Batalionu „Zośka”, m.in. żołnierz batalionu, Jakub Nowakowski „Tomek”, przedstawiciele środowisk patriotycznych związanych z osobą Tadeusza Zawadzkiego, harcerze, przedstawiciele samorządów, społeczność szkolna, mieszkańcy Sieczych, Gminy Długosiodło i Powiatu Wyszkowskiego.
Po polowej mszy świętej i krótkim  rysie historycznym złożono  kwiaty przy pomniku „Zośki” i tablicy upamiętniającej wydarzenia sprzed 81 lat. Kwiaty w imieniu Powiatu Wyszkowskiego złożyli Wicestarosta Tadeusz Kuchta i Sekretarz Leszek Marszał.
Sieczychy to jedno z wielu miejsc na mapie naszego powiatu, które było „świadkiem historii”. Pamiętamy!

sieczychy2.jpg (418 KB)sieczychy1.jpg (341 KB)sieczychy3.jpg (399 KB)sieczychy4.jpg (740 KB)sieczychy5.jpg (410 KB)sieczychy6.jpg (713 KB)sieczychy7.jpg (666 KB)