Spotkanie dotyczące określenia pilnych działań zapobiegawczych i ograniczających skutki powodzi w Dolinie Dolnego Bugu

Data: 03.10.2024 r., godz. 16.25    316
Jak w skuteczny i trwały sposób chronić mieszkańców terenu powiatu wyszkowskiego przed powodzią i jej skutkami? Nad tym istotnym zagadnieniem pochylili się 2 października 2024 r. uczestnicy spotkania zorganizowanego z inicjatywy Starosty Powiatu Wyszkowskiego Marzeny Dyl i mieszkańców zagrożonych terenów.

2 października 2024 roku, w Starostwie Powiatowym w Wyszkowie odbyło się spotkanie z inicjatywy Starosty Powiatu Wyszkowskiego Marzeny Dyl i przedstawicieli mieszkańców miejscowości, które zagrożone są lokalnymi podtopieniami lub powodzią.

Tematyka spotkania dotyczyła głownie sytuacji, które miały miejsce od 16 stycznia do 11 marca 2024 r., w okresie obowiązywania alarmu przeciwpowodziowego spowodowanego spiętrzeniem zatorowym podczas spływów lodów na rzece Bug.

spotkanie (1).jpg (410 KB)

Zaproszonych na spotkanie gości powitała prowadząca spotkanie Starosta Powiatu Wyszkowskiego Marzena Dyl. W spotkaniu uczestniczyli poseł na Sejm RP Żaneta Cwalina-Śliwowska, Wicewojewoda Mazowiecki Robert Sitnik, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie Robert Kęsy wraz ze współpracownikami, członek Zarządu Powiatu Wołomińskiego Tomasz Kalata, wójt Gminy Dąbrówka Zenon Zadróżny, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wyszkowie mł. bryg. Rafał Balcer, Wójt Gminy Zabrodzie Krzysztof Jezierski, Burmistrz Wyszkowa Piotr Płochocki, samorządowcy z powiatu wyszkowskiego oraz przedstawiciele mieszkańców wsi Drogoszewo, Deskurów, Młynarze, Gulczewo.

Pani Monika Horuath-Skierś i Pan Paweł Kraszewski przedstawili prezentację miejsc na rzece Bug, które powodują zagrożenia związane z występowaniem podtopień lub powodzi. Wskazali potrzebę pilnych działań przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które wykonuje prawo właścicielskie w stosunku do wód publicznych (śródlądowych wód płynących) stanowiących własność Skarbu Państwa. Ustawowe czynności obejmują działania zapobiegawcze i ograniczające skutki powodzi.

spotkanie (7).jpg (379 KB)

Podczas spotkania zadano pytania skierowane do przedstawicieli Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie:

  • jakie działania, mające na celu ograniczenie skutków zagrożenia powodziowego na odcinku rzeki Bug od Słopska do m. Wyszków, są aktualnie realizowane,
  • kiedy i jakie działania były podejmowane na odcinku rzeki Bug na wysokości m. Słopsk, Młynarze do m. Wyszków w zakresie poprawy utrzymania koryta rzeki i na jakie prace pozwalają aktualne przepisy prawne,
  • kiedy zostaną podjęte działania zapobiegawcze mające na celu zmniejszenia zagrożenia powodziowego w obszarze polegającym na likwidacji łach i wysp oraz prac zabezpieczających brzegi rzeki przed nadchodzącym okresem zimowym,
  • jakie działania podejmowano w związku z wprowadzonym alarmem przeciwpowodziowym w okresie od 16 stycznia do 11 marca br. i jakie środki zapobiegawcze będą zastosowane na wypadek kolejnych powodzi (podtopień) np. wysadzenie zatorów lodowych, użycie lodołamacza,
  • jakie wykonano oraz jakie są planowane działania zmierzające do ograniczenia skutków powodzi lub lokalnych podtopień.

Ponadto poruszono temat ochrony środowiska i skażenia wody pitnej w przydomowych studniach podczas podtopień i powodzi, a mieszkańcy zwrócili się z prośbą o montaż dodatkowego wodowskazu na rzece Bud na wysokości miejscowości Młynarze - Gulczewo. W sprawie zamontowania dodatkowego wodowskazu Starosta Powiatu Wyszkowskiego wystosowała pismo do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie a Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie zadeklarował pozytywną opinię w tym zakresie.

spotkanie (3).jpg (412 KB)spotkanie (2).jpg (380 KB)

W trakcie zadawania pytań w imieniu samorządu terytorialnego głos zabrali: wicestarosta Powiatu Wyszkowskiego Tadeusz Mirosław Kuchta, wójt Gminy Dąbrówka, wójt Gminy Zabrodzie oraz przedstawiciele mieszkańców Adam Wrzosek (Radny Rady Miejskiej w Wyszkowie), Marcin Król (Radny Rady Miejskiej w Wyszkowie), Jan Wróbel i Sławomir Wróbel.

Tematyka zagrożenia powodziowego w dolnym biegu rzeki Bug jest znana od wielu lat, podejmowane są i realizowane zadania bieżące utrzymaniowe, kładące szczególny nacisk na urządzenia ochrony przeciwpowodziowej. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w ostatnich latach dokonał udrożnienia ujściowego odcinka rzeki Bug oraz został przeprowadzony remont zapory bocznej Kania - Popowo.

spotkanie (4).jpg (371 KB)spotkanie (5).jpg (342 KB)

Prowadzona jest procedura uzyskania decyzji i pozwoleń na prace związane z udrożnieniem odcinka rzeki na wysokości m. Biała Góra poprzez realizację zadania punktowego polegającego na dokonaniu przekopu do 1 km i przesunięcia urobku na inny odcinek rzeki. Jest to przedsięwzięcie doraźne, poprawiające sytuację na rzece podczas spływu lodów, zmniejszające groźbę spiętrzenia zatorowego. Prace zaplanowano na jesień br. po uzgodnieniu z RDOŚ. Ponadto wyłoniono wykonawcę w ramach postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na „opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem niezbędnych decyzji administracyjnych na realizację prac bagrowniczych w ujściowym odcinku rzeki Bug” (0+000 – 12+000). Podjęte działania są czasochłonne ze względu na potrzebę uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Planowane zadanie objęte jest obszarem Natura 2000. Działania związane z udrożnieniem rzeki Bug planowane są również na odcinku do 42+200.

Poseł na Sejm RP Żaneta Cwalina-Śliwowska oraz Wicewojewoda Mazowiecki Robert Sitnik zadeklarowali pomoc przy planowanych przedsięwzięciach związanych z udrażnianiem rzeki Bug celem zapobiegania i ograniczenia cyklicznym zagrożeniom powodziowym i lokalnym podtopieniom.

spotkanie (6).jpg (360 KB)

2-DSC_7751.jpg (381 KB)

W drugiej połowie listopada br. planowane jest w Starostwie Powiatowym w Wyszkowie spotkanie przedstawicieli Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie, przedstawicielami Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie z władzami Powiatu Wyszkowskiego.