Spotkanie Starosty i Zarządu z Burmistrzem i wójtami gmin z terenu Powiatu Wyszkowskiego

Data: 13.11.2024 r., godz. 15.40    239
Inwestycje powiatowe, dofinansowanie szpitala, nocne dyżury aptek, zadania gmin i powiatu w zakresie ochrony przed powodzią czy wspólna organizacja wydarzeń kulturalno-sportowych - m.in. te zagadnienia omówiono na spotkaniu z burmistrzem Wyszkowa i wójtami gmin naszego powiatu, które odbyło się 8 listopada 2024 r. 

Inwestycje powiatowe, dofinansowanie szpitala, nocne dyżury aptek, zadania gmin i powiatu w zakresie ochrony przed powodzią czy wspólna organizacja wydarzeń kulturalno-sportowych - m.in. te zagadnienia omówiono na spotkaniu z burmistrzem Wyszkowa i wójtami gmin naszego powiatu, które odbyło się 8 listopada 2024 r. 

Na zaproszenie Starosty Marzeny Dyl i członków zarządu odpowiedzieli przedstawiciele wszystkich gmin naszego powiatu. Rozmawiano o współpracy w zakresie wielu obszarów – przede wszystkim o inwestycjach powiatowych (drogowych, infrastrukturalnych) i wspólnych działaniach w zakresie ochrony zdrowia. Podczas spotkania dyrektor SPZZOZ w Wyszkowie Tomasz Boroński przedstawił propozycje dofinansowania przez gminy inwestycji w szpitalu, m.in. w zakresie utworzenia poradni zdrowia psychicznego dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wyszkowie Małgorzata Szewczyk zaprezentowała założenia projektu „Alians przeciwko depresji w Powiecie Wyszkowskim”, omówiono także organizację oraz wspófinansowanie przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej (FRPA).

Kolejnym z punktów spotkania były m.in. procedura wyznaczenia aptek do pełnienia dyżurów w porze nocnej na terenie naszego powiatu i ich finansowanie oraz podejmowane w tym zakresie działania Zarządu. Rozmawiano także o organizacji powiatowych zawodów sportowo-pożarniczych (przy współudziale prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP w Wyszkowie oraz Komendanta Powiatowego PSP mł. bryg. Rafała Balcera), dożynek powiatowo-gminnych i szkolnego współzawodnictwa sportowego dla uczniów szkół podstawowych. Dzięki wspólnie wypracowanemu stanowisku w organizację zawodów dla dzieci z terenu powiatu od przyszłego roku będą zaangażowane solidarnie wszystkie gminy. 

Na końcu spotkania omówiono zadania gmin i powiatu w zakresie ochrony przeciwpowodziowej a także, przedstawiono także ramowy plan spotkania z przedstawicielami Wód Polskich. W tym miejscu warto zaznaczyć, że ochrona przed powodzią jest zadaniem Wód Polskich oraz organów administracji rządowej i samorządowej (art. 163 ust. 1 Prawo Wodne). Na najniższym szczeblu administracji samorządowej obowiązek przeciwdziałania powodziom spoczywa na gminach (zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty). Do zadań wójta, burmistrza należy w szczególności kierowanie, monitorowanie, planowanie, reagowanie i usuwanie skutków zagrożeń na terenie gminy (art. 19 ust. 2 ustawy o zarządzaniu kryzysowym), określenie oceny stanu zagrożenia powodziowego, ochrona przeciwpowodziowa, w tym wyposażenia i utrzymanie gminnego magazynu przeciwpowodziowego (art. 7 ust. 1 pkt 14 ustawy o samorządzie gminnym), opracowywanie planu operacyjnego ochrony przed powodzią (oraz Plan Zarządzania Kryzysowego) oraz ogłaszanie i odwoływanie pogotowia i alarmu przeciwpowodziowego (art. 31a ustawy o samorządzie gminnym), na terenie powiatu są to również tożsame zadania Starosty (art. 34 ust. 1a ustawy o samorządzie powiatowym), ochrona ludności poprzez między innymi ostrzeganie, alarmowanie i informowanie ludności o zagrożeniach powodziowych, prowadzenie ewakuacji mieszkańców, zwierząt oraz ratowanie mienia i zapewnienie ewakuowanej ludności pomocy materialnej i socjalnej. 

Starosta natomiast koordynuje działaniami na obszarze powiatu, przy pomocy podległych sobie służb, inspekcji i straży wspomaganych przez organizacje pozarządowe. Udziela niezbędnej pomocy władzom gminnym, których działania w zaistniałej sytuacji nie zapewniają prowadzenia skutecznych działań. Starosta może wystąpić do wojewody o stosowną pomoc, w tym również pomoc wojska. 

W spotkaniu udział wzięli Starosta Marzena Dyl, Wicestarosta Tadeusz Kuchta, Członkowie Zarządu Agnieszka Ołdak-Prokop i Adam Mróz, Sekretarz Powiatu Leszek Marszał,  Burmistrz Wyszkowa Piotr Płochocki i I Zastępca Burmistrza Alicja Staszkiewicz, Wójt Gminy Brańszczyk Wiesław Przybylski, Wójt Gminy Długosiodło Stanisław Jastrzębski, Wójt Gminy Rząśnik Marek Leszczyński, Wójt Gminy Zabrodzie Krzysztof Jezierski i Zastępca Wójta Gminy Somianka Agnieszka Salwin. 

spotkanie7.JPG (80 KB)

spotkanie1.JPG (86 KB)spotkanie2.JPG (82 KB)spotkanie3.JPG (100 KB)spotkanie5.JPG (78 KB)spotkanie6.JPG (84 KB)