Aby pamięć o Żołnierzach Wyklętych trwała zawsze…

Data: 02.03.2023 r., godz. 15.56    930
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Data święta ustanowionego w 2011 roku nie jest przypadkowa, bowiem 1 marca 1951 roku w więzieniu przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie, strzałem w tył głowy wykonano wyroki śmierci na kierownictwie IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Powiat Wyszkowski wspólnie z Sanktuarium św. Idziego w Wyszkowie zaprosili na uroczyste obchody upamiętniające Niezłomnych.

wykleci (1).jpg (16.27 MB)

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta koncelebrowana przez ks. Dziekana kan. dr Zdzisława Golana, ks. Karola Skrodzkiego i ks. Mateusza Krajewskiego. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Zarządu i Rady Powiatu, Poseł na Sejm RP Maciej Górski, licznie przybyli samorządowcy, przedstawiciele służb, inspekcji i straży, uczniowie i dyrektorzy szkół, mieszkańcy, a przede wszystkim członkowie rodzin Żołnierzy Wyklętych. Niezwykłego charakteru uroczystości dodała obecność pocztów sztandarowych i plutonu reprezentacyjnego wystawionego przez Oddziały Przygotowania Wojskowego działające w CEZiU Kopernik w Wyszkowie. 

wykleci (4).jpg (14.64 MB)

Po uroczystej Mszy Świętej słowa do uczestników uroczystości skierował Starosta Powiatu Wyszkowskiego Wojciech Kozon – „Żołnierze Wyklęci byli niezłomnymi bohaterami, którzy walczyli dla dobra Ojczyzny, doświadczając tym samym brutalnych represji i zbrodni. Byli prześladowani, mordowani  i zniesławieni. Za wszelką cenę próbowano zniszczyć pamięć o nich, kreując ich na oprawców i zbrodniarzy. (…) „Wierzę, że przez takie dni jak dzisiejszy, pamięć o Wyklętych trwać będzie na zawsze, zwłaszcza wśród najmłodszych, którzy będą tę pamięć i prawdę przekazywać kolejnym pokoleniom”. O tym jak ważna jest pamięć historyczna mówił także Mirosław Widlicki, Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Warszawa Wschód. 

wykleci (5).jpg (15.48 MB)wykleci (6).jpg (15.19 MB)

Zespół woklano-aktorski Sonanto w składzie Katarzyna Andruszko, Aleksandra Matryba, Michał Bojarski, przy akompaniamencie Jacka Kwiatkowskiego przygotował niezwykle wzruszający koncert „Śladami Leśnych Oddziałów”. Występ był muzyczną opowieścią o polskim dramacie w czasie II Wojny Światowej i jego swoistym epilogu – czyli losach antykomunistycznego podziemia, które do końca postanowiło walczyć z Sowietami i zainstalowaną przez nich władzą ludową. Żołnierzom Wyklętym poświęcona była główna część koncertu, w której zespół przypomniał utwory polskich partyzantów antykomunistycznego podziemia, jak i współczesne pieśni takich autorów jak Zbigniew Herbert, Jacek Kaczmarski, Halina Mlynkova czy Janusz Kondratowicz. Usłyszeliśmy utwory takie jak „Biały Krzyż”, "Niech się Pan pomodli", "Obława", "Dziś do Ciebie przyjść nie mogę", "Panie Generale" czy "Rozstrzelanie". Koncert poprowadził Paweł Krasowski. 

wykleci (7).jpg (17.14 MB)

Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych i Ofiar Terroru Komunistycznego. Wartę przy pomniku pełnili uczniowie Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej Kopernik w Wyszkowie, a o oprawę muzyczną zadbała Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Wyszkowie. 

wykleci (8).jpg (17.53 MB)wykleci (10).jpg (19.07 MB)wykleci (12).jpg (16.73 MB)wykleci (13).jpg (17.22 MB)Pełna galeria zdjęć dostępna na profilu Facebook.