Kolejne spotkanie w sprawie działań zapobiegawczych i ograniczających skutki powodzi na terenie Powiatu Wyszkowskiego

Data: 21.11.2024 r., godz. 13.00    108
To już kolejne spotkanie zorganizowane z inicjatywy Starosty Powiatu Wyszkowskiego Marzeny Dyl w porozumieniu z mieszkańcami, podczas którego omówiono działania zapobiegawcze i ograniczające skutki powodzi na terenie Powiatu Wyszkowskiego.

20 listopada 2024 r. w siedzibie starostwa odbyło się kolejne spotkanie zorganizowane z inicjatywy Starosty Powiatu Wyszkowskiego Marzeny Dyl w porozumieniu z mieszkańcami, podczas którego omówiono działania zapobiegawcze i ograniczające skutki powodzi na terenie Powiatu Wyszkowskiego. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele samorządów z terenu powiatu, radni Rady Powiatu w Wyszkowie, przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Zarządu Zlewni w Dębem, Nadzoru Wodnego w Wyszkowie, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz mieszkańcy zagrożonych powodzią terenów. 

1-DSC_1847.jpg (489 KB)

Przemysław Sobiesak, zastępca dyrektora Zarządu Zlewni w Dębem, przedstawił działania podjęte przez Wody Polskie. W najbliższych dniach zostanie rozstrzygnięty przetarg na przeprowadzenie robót udrożnieniowych w km 29+300 rzeki Bug w celu poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego – odcinek ten obejmie tzw. Białą Górę na wysokości Drogoszewa/Młynarzy/Gulczewa. Istnieje duża szansa, że prace te zostaną wykonane jeszcze w tym roku. Miejsce poboru materiału dennego będzie stanowił psa dna rzeki o wymiarach ok. 58 m szerokości i ok. 135 m długości na głębokość do 0,4 m na działce ewidencyjnej nr. 1355/2.  Urobek będzie kierowany na dno rzeki między ostrogami na części działki ewidencyjnej nr 1565 w Deskurowie. Jak poinformował Przemysław Sobiesak, Wody Polskie do czasu rozpoczęcia kompleksowych prac udrożenieniowo-utrzymaniowych koryta rzeki na odcinku w km 12-48, co roku planują punktowe usuwanie nawarstwionych materiałów dennych na naszym odcinku rzeki. W opracowaniu są działania zmierzające do likwidacji tzw. miejsc zatorogennych na naszym odcinku Bugu.

Aneta Adamska, zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie przedstawiła uwarunkowania przeprowadzenia prac udrożnieniowych mając na względzie regulacje prawne w zakresie ochrony przyrody. Zapewniono, że RDOŚ w swoich działaniach nigdy nie kwestionuje ochrony przeciwpowodziowej. Dodatkowo wyjaśnione zostały aspekty ochrony zagrożonych gatunków roślin i zwierząt występujących na wnioskowanym obszarze NATURA 2000 i procedur jakie obowiązują przy realizacji postulowanych zadań .

Po raz kolejny poruszono kwestię ustawienia nowego wodowskazu na wysokości Gulczewa/Młynarzy, gdyż zdaniem mieszkańców, wodowskaz w Wyszkowie nie odzwierciedla faktycznego stanu wody na najbardziej zagrożonym odcinku. Starosta Marzena Dyl poinformowała, że pomimo wniosku złożonego do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej o ustanowienie kolejnego wodomierza, otrzymaliśmy odpowiedź negatywną. Podczas spotkania ustalono, że wniosek o wodowskaz zostanie skierowany ponownie, tym razem przy współudziale Zarządu Zlewni w Dębem.

Przedstawiciele samorządów, radni i mieszkańcy zadawali pytania przedstawicielom Wód Polskich i RDOŚ, m.in. o technologię przeprowadzenia prac udrożnieniowych (usuwanie urobku i analiza miejsc jego składowania, warunki atmosferyczne do przeprowadzenia działań etc.) i ich konsekwencje, sposób finansowania tych prac a także perspektywę kolejnych prac na rzece Bug i plany na przyszłość. Wielokrotnie podnoszono, że bezpieczeństwo mieszkańców jest priorytetem dla wszystkich. Choć przez niemal cały rok stan wody w rzece Bug jest bardzo niski i zmagamy się z suszą hydrologicznią, to powodzie na naszych terenach mają charakter powodzi zatorowych i z uwagi na niski stan wody, rzeka nawet przy kilku stopniach poniżej zera zamarza w bardzo szybkim tempie. 

Spotkanie było swoistą kontynuacja dyskusji, która odbyła się na spotkaniu w dni 2.10.2024 r. Szczegóły poprzedniego spotkania - kliknij by przeczytać. Kolejne spotkanie w sprawie działań przeciwpowodziowych zaplanowano na początek stycznia 2025 r. 

spotkanie_2.jpg (504 KB)

 spotkanie_3.jpg (548 KB)spotkanie_4.jpg (589 KB)spotkanie_5.jpg (505 KB)

spotkanie_11.jpg (572 KB)spotkanie_13.jpg (549 KB)