28 listopada 2024 r. w Powiecie Wyszkowskim odbyło się wyjątkowe wydarzenie, które zgromadziło osoby i instytucje zaangażowane w działania na rzecz zdrowia psychicznego. Konferencja inaugurująca Powiatowo-Gminny Alians Przeciw Depresji była nie tylko okazją do wymiany wiedzy, ale także ważnym krokiem w stronę budowania sieci wsparcia dla mieszkańców naszego powiatu. Konferencję otworzyła Małgorzata Szewczyk, Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wyszkowie, która podkreśliła wagę wspólnych działań na rzecz profilaktyki i wsparcia osób zmagających się z trudnościami psychicznymi. W trakcie konferencji głos zabrała także Starosta Powiatu Wyszkowskiego Marzena Dyl, która podkreśliła poparcie dla inicjatywy, zaznaczając konieczność współpracy między samorządami, oświatą i instytucjami pomocowymi.
W programie wydarzenia znalazły się m.in. inspirujące prelekcje, w tym wystąpienie dr. Piotra Toczyskiego naukowego konsultanta metody EAAD-Best.eu i FightDepression.eu w Polsce, panel Pani Moniki Wrzosek koordynatorki w Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Sokołowie Podlaskim. W trakcie spotkania nawiązano połączenie on - line z dr Kamilą Lenkiewicz, psycholog kliniczną i psychoterapeutką rodzinną, która podzieliła się swoim doświadczeniem i praktycznymi wskazówkami dotyczącymi rozpoznawania i zapobiegania depresji. Na koniec głos zabrał dr Henryk Goryszewski prorektor ds. Filii Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Wyszkowie.
Kulminacyjnym momentem było podpisanie deklaracji przystąpienia do Aliansu przez przedstawicieli gmin Powiatu Wyszkowskiego oraz partnerów i sojuszników. "My, starosta, burmistrz, wójtowie gmin Powiatu Wyszkowskiego, sojusznicy gmin i Powiatu Wyszkowskiego deklarujemy, że: w ramach swoich zadań i kompetencji zobowiązujemy się do podejmowania dobrych praktyk Komisji Europejskiej i Światowej Organizacji Zdrowia w upowszechnianiu w społecznościach gmin i Powiatu Wyszkowskiego, wiedzy o leczeniu i rozpoznawaniu depresji. Chcąc przeciwdziałać kryzysom psychicznym u dzieci, młodzieży oraz dorosłych mieszkańców Powiatu Wyszkowskiego, planujemy wspólnie z podmiotami leczniczymi, placówkami oświatowymi, organizacjami pozarządowymi oraz lokalną społecznością promować zdrowie psychiczne". To symboliczne, ale i bardzo ważne zobowiązanie do wspólnej pracy na rzecz poprawy zdrowia psychicznego naszych mieszkańców. Alias podpisali partnerzy: starosta Powiatu Wyszkowskiego Marzena Dyl, Wójt Gminy Brańszczyk Wiesław Przybylski, Zastępca Wójta Gminy Długosiodło Ewa Karczewska, Wójt Gminy Rząśnik Marek Leszczyński, Wójt Gminy Somianka Andrzej Żołyński, Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych w Gminie Wyszków Marta Wildangier – Ciuraj, Sekretarz Gminy Zabrodzie Elżbieta Jurczyk.
W wydarzeniu wzięli udział samorządowcy, dyrektorzy szkół i jednostek oświatowych, pracownicy naukowi oraz przedstawiciele instytucji, które każdego dnia wspierają innych w ich trudnościach. Ta różnorodność uczestników dowodzi, jak ważne jest budowanie wspólnego frontu w walce z depresją – chorobą, która dotyka ludzi niezależnie od wieku, zawodu czy sytuacji życiowej. Konferencja to dopiero początek! Wspólne działania i inicjatywy podejmowane w ramach aliansu mają na celu szerzenie świadomości, wspieranie profilaktyki oraz tworzenie sieci wsparcia dla osób potrzebujących pomocy. Patronami honorowymi wydarzenia byli: Komisja Europejska, Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, Rzecznik Praw Dziecka oraz Mazowiecki Kurator Oświaty. Dziękujemy Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Wyszkowie za udostępnienie przestrzeni, która umożliwiła nam wspólną wymianę doświadczeń i pomysłów. Wyrazy uznania kierujemy również do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego za wspaniale przygotowaną wystawę, która wzbogaciła nasze wydarzenie. Szczególne podziękowania należą się młodzieży i opiekunom z Zespołu Szkół nr 1, którzy swoją życzliwością i zaangażowaniem przyczynili się do komfortu wszystkich gości.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i prelegentom za aktywny udział i wymianę doświadczeń. Razem możemy zdziałać więcej.