XII Mazowiecki Dzień Treningowy Programu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych

Data: 26.03.2025 r., godz. 14.25    40
20 marca 2025 r. w Wyszkowie odbył się XII Mazowiecki Dzień Treningowy Programu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych. To sportowe wydarzenie zostało zorganizowane przez Oddział Regionalny Olimpiad Specjalnych Polska – Mazowieckie we współpracy z Klubem Olimpiad Specjalnych „Ikar”, Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym im. Marii Konopnickiej w Wyszkowie oraz Powiatem Wyszkowskim. Zawody odbyły się w Hali Sportowej przy CEZiU „Kopernik” w Wyszkowie.

Olimpiada (17).jpg (703 KB)

Program Treningu Aktywności Motorycznej (MATP) jest oficjalnym programem sportowo-rehabilitacyjnym Olimpiad Specjalnych. MATP nawiązuje do dyscyplin sportu uprawianych w Olimpiadach Specjalnych i rozwija się pod patronatem oficjalnych struktur na poziomie zarówno lokalnym, jak i regionalnym oraz ogólnokrajowym. Jest to program rehabilitacyjno-treningowy dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą brać udziału w zawodach w oficjalnych dyscyplinach sportu Olimpiad Specjalnych. Program MATP podkreśla korzyści systematycznej i konsekwentnej pracy terapeuty z zawodnikiem. W odróżnieniu od dyscyplin sportowych, w programie nie występuje element współzawodnictwa pomiędzy uczestnikami oraz ścisłego przestrzegania przepisów i zasad. Terapeuta dostosowuje przepisy MATP do poziomu sprawności zawodników, tak by mogli oni zademonstrować swoje maksymalne możliwości. Zawodnicy korzystają z fizycznej pomocy terapeuty oraz z zaadaptowanego do ich potrzeb sprzętu.

Olimpiada (3).jpg (628 KB)Olimpiada (4).jpg (521 KB)

W zawodach wzięli udział zawodnicy z 6 klubów sportowych: Ignasie” z Zespołu Szkół Specjalnych w Ignacewie, „Mocni Razem” z Zespołu Szkół Specjalnych w Goślicach, „Neptun” z Domu Pomocy Społecznej w Przasnyszu, „BŁYSKAWICA” z Zespołu Szkół Specjalnych w Brańszczyku, „FISZOR” ze Szkoły Filialnej w Domu Pomocy Społecznej w Gaju oraz gospodarze tegorocznego Dnia Treningowego, zawodnicy klubu „Ikar” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wyszkowie.

Olimpiada (7).jpg (581 KB)Olimpiada (8).jpg (594 KB)

Zawodnikom kibicowali Prezes Oddziału Mazowieckiego Olimpiad Specjalnych Polska Zdzisława Dzierzbicka, Sekretarz Regionalny Olimpiad Specjalnych Polska – Mazowieckie Edyta Adamus, Dyrektor Regionalny Olimpiad Specjalnych – Mazowieckie Jakub Strzałkowski, Starosta Powiatu Wyszkowskiego Marzena Dyl, Naczelnik Wydziału Edukacji w Starostwie Agnieszka Deptuła, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wyszkowie Katarzyna Kacpura, Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Wyszkowie Małgorzata Szewczyk Dyrektor Powiatowego Centrum Usług Wspólnych Dorota Stworzyjanek, Kierownik Hali Sportowej Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik” Marcin Zych, Dyrektor WOSiR w Wyszkowie Adam Szymański oraz niezwodni wolontariusze z CEZiU „Kopernik”, I Liceum Ogólnokształcącego w Wyszkowie im. C.K. Norwida w Wyszkowie oraz harcerze z Hufca ZHP „Rój Promienistych” im. Tadeusza Zawadzkiego „Zośki”.

Olimpiada (1).jpg (556 KB)Olimpiada (2).jpg (602 KB)

Uczestnictwo w Programie Treningu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych motywuje i mobilizuje ćwiczącego oraz terapeutę do uzyskania wszechstronnych efektów rehabilitacji ruchowej osób ze sprzężoną niepełnosprawnością intelektualną i fizyczna, poprawia koordynację ruchową, zdolności poruszania się oraz sprawność fizyczną uczestników programu, stwarza jego uczestnikom możliwość przeżywania radości i poczucia dumy ze swoich osiągnięć i rozwijania potencjalnych możliwości.

Olimpiada (9).jpg (664 KB)Olimpiada (6).jpg (492 KB)Olimpiada (10).jpg (557 KB)

Celem Mazowieckiego Dnia Treningowego Programu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych było:

  • umożliwienie uczestnictwa w ruchu Olimpiad Specjalnych osobom z niepełnosprawnością intelektualną ze sprzężonym upośledzeniem aparatu ruchu oraz innym osobom, które do tej pory z różnych przyczyn nie mogły startować w zawodach Olimpiad Specjalnych.
  • popularyzacja Programu Treningu Aktywności Motorycznej jako programu rehabilitacyjnego dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.
  • podsumowanie efektów rehabilitacyjnych uzyskanych w czasie zajęć Olimpiad Specjalnych w regionach.
  • rozpowszechnianie idei Olimpiad Specjalnych w regionie mazowieckim, integracja ze społeczeństwem.

Olimpiada (12).jpg (629 KB)Olimpiada (13).jpg (531 KB)Olimpiada (14).jpg (571 KB)

Galeria zdjęć dostępna na naszym profilu Facebook.