„Smutek czy depresja?” – konferencja i kolejne podpisy w ramach Aliansu Przeciw Depresji

Data: 09.04.2025 r., godz. 13.45    160
Smutek, a nawet płacz bez powodu, zaniżone poczucie własnej wartości, brak energii i zainteresowania czymkolwiek. To tylko gorszy dzień i obniżony nastrój, czy już depresja? Na te pytania odpowiedzieli specjaliści z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wyszkowie podczas sobotniej Konferencji „Smutek czy Depresja?”. 5 kwietnia 2025 r. na hali I Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Wyszkowie zebrali się przedstawiciele administracji, jednostek organizacyjnych, dyrektorzy szkół i nauczyciele, a także rodzice i osoby współpracujące z dziećmi i młodzieżą.

W ramach Powiatowo – Gminnego Aliansu przeciw depresji w Powiecie Wyszkowskim 5 kwietnia 2025 r. odbyła się Konferencja „Smutek czy depresja?”.

konferencja (1).jpg (494 KB)

Gości powitała dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wyszkowie Małgorzata Szewczyk oraz inicjatorka Powiatowo-Gminnego Aliansu Przeciw Depresji w Powiecie Wyszkowskim Starosta Powiatu Wyszkowskiego Marzena Dyl. 

konferencja (5).jpg (453 KB)

Część wykładową rozpoczęto prelekcją „Depresja nastolatka - czym objawy dorastania różnią się od objawów depresji?” poprowadzoną przez psycholog Joannę Korczakowską i psycholog Edytę Żółtowską – Górska.

konferencja (2).jpg (691 KB)konferencja (3).jpg (606 KB)

Specjalistki podzieliły się cennymi wskazówkami jak rodzic powinien reagować na chorobę dziecka. Edyta Żółtowska – Górska jako jedną z kluczowych informacji do zapamiętania podała: „dziecko ma prawo się zamknąć w pokoju a rodzic ma obowiązek do niego zajrzeć”. 

konferencja (7).jpg (500 KB)konferencja (8).jpg (459 KB)konferencja (9).jpg (467 KB)

Prelekcję „Kiedy należy udać się do psychiatry? Czy należy obawiać się leków”? poprowadziła psychiatra dzieci i młodzieży Kaja Strojnowska - Łapińska, która od stycznia 2025 r. jest członkiem Zespołu Orzekającego w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wyszkowie. Psycholog Urszula Zadworna w swoim wykładzie „Uczeń z depresją w szkole” przekazała, jak należy pracować z uczniem, co mogą zrobić rodzice, aby pomóc dziecku o wskazaniach do wizyty u psychiatry. Część wykładową zakończyła uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Wyszkowie Julia Janasz piosenką "Zamigotał świat", którą przygotowała Pani Agnieszka Andrusiuk.

konferencja (10).jpg (514 KB)konferencja (11).jpg (553 KB)

Po części wykładowej uczestnicy konferencji udali się na warsztaty – Akademia emocji, prowadzona przez psycholog Katarzynę Kmiołek oraz psycholog Edytę Żółtowską – Górską, które pomogły rodzicom zrozumieć jak ważną rolę odgrywają, będąc pierwszym nauczycielem i że to w ich rękach spoczywa świat emocjonalny dziecka. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się również warsztaty – „Wpływ wsparcia rodziców w kryzysie psychicznym dziecka – Szkoła dla Rodziców”, poprowadzona przez psycholog Lidię Arm i psycholog Joannę Korczakowską. Pani Jolanta Rogalska – Wojciechowska – logopeda i p. Gabriela Torebko – logopeda pokazały metody relaksacji, co sprawiło, twarze uczestników były zrelaksowane i uśmiechnięte.  Podczas konferencji w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wyszkowie rodzice korzystali z konsultacji z psychologiem – Dorotą Rogulską, pedagogiem – Grażyną Majewską oraz logopedą – Lidią Kosiorek.

konferencja (12).jpg (508 KB)konferencja (13).jpg (582 KB)konferencja (16).jpg (561 KB)

Podczas spotkania Powiatowo-Gminny Alians Przeciw Depresji podpisali Komendanta Powiatowej Straży Pożarnej w Wyszkowie Rafał Balcera oraz Komendant Hufca Pracy w Wyszkowie Edyta Pliszka.

konferencja (6).jpg (424 KB)

Bardzo serdecznie dziękujemy specjalistom poradni oraz wszystkim, którzy postanowili spędzić sobotę na poszerzaniu wiedzy.

konferencja (4).jpg (694 KB)

800 70 22 22 – Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym

800 12 12 12 – Infolinia wsparcia psychologicznego dla dzieci, młodzieży i opiekunów

116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

112 – w razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia

29 742 63 90 – Przyjazny Telefon Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wyszkowie:

poniedziałki: 11:00–12:00

czwartki: 16:00–18:00

piątki: 15:00–16:00