Młodzież ze „Skłodowskiej” i „Kopernika” zasadziła las!

Data: 04.04.2023 r., godz. 15.53    765
Uczniowie z Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik” w Wyszkowie i Zespołu Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wyszkowie zasadzili blisko tysiąc sadzonek dębu szypułkowego na terenie Leśnictwa Nowiny.

Sadzenie lasu (2).jpg (645 KB)Sadzenie lasu (3).jpg (500 KB)

Lasy Państwowe produkują rocznie blisko 750 milionów sadzonek różnych drzew. Dzięki współpracy Starostwa Powiatowego w Wyszkowie z Nadleśnictwem Wyszków 31 marca 2023 r. uczniowie z Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik” w Wyszkowie i Zespołu Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wyszkowie zasadzili blisko tysiąc sadzonek dębu szypułkowego (łac. Quercus robur L.) w lesie na terenie Leśnictwa Nowiny. Drzewka pochodziły ze szkółki leśnej Dalekie.

Sadzenie lasu (1).jpg (457 KB)Sadzenie lasu (4).jpg (365 KB)

Co to jest „leśna lodówka” i „więźba sadzenia”? Dzięki instruktażowi przeprowadzonemu przez pracowników Nadleśnictwa odpowiedź na to pytanie znają uczestnicy piątkowej akcji. „Leśna lodówka” to specjalnie przygotowany dół, w którym sadzonki mają odpowiednio zabezpieczone systemy korzeniowe i oczekują na zasadzenie, a „więźba sadzenia” to układ i odległość między sadzonkami w uprawie leśnej. Młodzież dowiedziała się również o gatunkach drzew i zwierząt zamieszkujących okolicę, gospodarce leśnej prowadzonej przez Nadleśnictwo Wyszków, a także zdobyła informacje jakie kierunki kształcenia na uczelniach wyższych mogą ułatwić podjęcie pracy związanej z leśnictwem i Lasami Państwowymi.

Sadzenie lasu (6).jpg (498 KB)Sadzenie lasu (5).jpg (622 KB)

W sadzeniu lasu razem z  młodzieżą uczestniczyli Wicestarosta Powiatu Wyszkowskiego Leszek Marszał, Naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Ewa Michalik, Naczelnik Wydziału Środowiska i Rolnictwa Zdzisław Mikołajczyk, Zastępca Nadleśniczego Łukasz Łopiński, specjalista Służby Leśnej ds. hodowli lasu Piotr Ludwikowski, Leśniczy leśnictwa Nowiny Arkadiusz Wiciński, inżynier nadzoru Adam Łada oraz Ewa Ponichtera (opiekun klasy I OPW z CEZiU) i Ewa Nowak-Kowalska (opiekun klasy 3 TBp z ZS nr 1).

Warto wiedzieć, że uprawy leśne poddawane są zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym, mającym na celu stworzenie optymalnych warunków wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych na danym terenie. Wycinka drzew dojrzałych umożliwia odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew. W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział drzew liściastych, odchodząc od monokultur. Na terenie poddanym wycince zostawia się pojedyncze drzewa, te najstarsze, najlepsze, ale także te, w których znajdują się dziuple.

Sadzenie lasu (12).jpg (575 KB)

Sadzenie lasu (11).jpg (455 KB)

las113.jpg (122 KB)

Sadzenie drzew przynosi wiele korzyści ekologicznych! Musimy pamiętać, że w ten sposób walczymy ze zmianami klimatycznymi, chronimy środowisko oraz dbamy o naturalny dom zamieszkiwany przez wiele gatunków zwierząt, ptaków oraz często niezauważanych płazów, gryzoni i owadów.

Sadzenie lasu (14).jpg (627 KB)

Dajmy dobry przykład – zasadźmy drzewo i miejmy swój wkład w ekologię! Pełna galeria zdjęć dostępna na naszym profilu Facebook.