Kasztanowce z Rybienka ponownie objęte ochroną

Data: 11.05.2023 r., godz. 15.51    555
Kasztanowce białe rosnące w ciągu drogi powiatowej nr 4419W przy Alei Wolności w Wyszkowie ponownie zostały objęte ochroną przez Powiat Wyszkowski. 9 maja 2023 r. na drzewach pojawiło się 60 pułapek feromonowych, które mają na celu ich ochronę przed szkodliwym owadem - szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem.

Kasztanowce (1).jpg (370 KB)

Aleja Wolności w Rybienku Leśnym słynie z przepięknego szpaleru kasztanowców białych, które obecnie są w pełni rozkwitu. Niestety, majestatyczne drzewa od lat zmagają się z problemem ataków szrotówka kasztanowcowiaczka. Larwy tego gatunku, żerują wewnątrz liści kasztanowców, powodując ich brązowienie oraz przedwczesne obumieranie i opadanie. W ciągu jednego roku na drzewie może pojawić się nawet od 3 do 4 pokoleń owadów.

Kasztanowce (2).jpg (423 KB)

Kolejny raz o bezpieczeństwo i rozwój kasztanowców zadbał Powiat Wyszkowski, który przy współpracy z Polskim Towarzystwem Leśnym Oddział w Warszawie zamontował na drzewach 60 pułapek feromonowych. Tzw. pułapki kominowe są obecnie najbezpieczniejszym rozwiązaniem dostępnym na rynku, zwłaszcza dla osób postronnych (w sąsiedztwie kasztanowców znajduje się szkoła podstawowa, posesje prywatne i kościół).

Kasztanowce (3).jpg (361 KB)Kasztanowce (4).jpg (322 KB)

Montaż pułapek był okazją, aby przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Wyszkowie zapoznali się ze szczegółami prowadzonej ochrony, działaniem pułapek i sposobem obliczania ich skuteczności.

Kasztanowce (6).jpg (513 KB)Kasztanowce (7).jpg (454 KB)