Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

Data: 30.05.2023 r., godz. 15.11    564
30 maja został ustanowiony przez Sejm RP Dniem Rodzicielstwa Zastępczego.

Projekt bez nazwy.jpg (48 KB)

Wyszków dn. 30.05.2022r.

,,Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada,
lecz przez to, kim jest;
nie przez to, co ma,
lecz przez to, czym dzieli się z innymi”
                                                - Jan Paweł II

Szanowni Państwo,
uznając potrzebę poprawy losu dzieci odrzuconych i osieroconych oraz działań na rzecz rozwoju i popularyzacji ruchu rodzicielstwa zastępczego, dzień 30 maja został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w roku 2006 „Dniem Rodzicielstwa Zastępczego”.

Z okazji z tego dnia pragniemy przekazać życzenia wszystkim rodzinom zastępczym, a szczególnie tym, które funkcjonują na terenie powiatu Wyszkowskiego. Dzień Rodzicielstwa zastępczego jest doskonałą okazją do złożenia życzeń rodzinom zastępczym oraz osobom prowadzącym inne rodzinne formy opieki zastępczej w podziękowaniu za niełatwą służbę, jaką pełnicie w polskim systemie pomocy społecznej. Składamy Państwu wyrazy uznania i podziękowania za ogromne zaangażowanie i opiekę nad dziećmi, za otwartość na potrzeby dzieci, które dzięki Waszej trosce zyskują bezpieczną przystań i ciepło rodzinnego domu.

Rodzina jest naturalnym środowiskiem, w którym powinno wzrastać każde dziecko. Niestety czasami rodzice nie mogą lub nie potrafią zająć się własnymi dziećmi. W takiej sytuacji, szansą na bezpieczne i spokoje dzieciństwo jest rodzina zastępcza. Piecza zastępcza organizowana jest dla dobra dzieci, które potrzebują szczególnej ochrony i pomocy ze strony dorosłych, środowiska rodzinnego, atmosfery szczęścia, miłości zrozumienia, w trosce o ich harmonijny rozwój i przyszłą samodzielność życiową, dla zapewnienia ochrony przysługujących małoletnim praw i wolności.

Na terenie powiatu wyszkowskiego w roku 2022 funkcjonowało ogółem 74 rodziny zastępcze, w tym: 43 rodziny zastępcze spokrewnione, 26 rodzin zastępczych niezawodowych, 5 rodzin zastępczych zawodowych.
W rodzinach  zastępczych przebywało 104 dzieci, w tym: 52 dzieci w rodzinach zastępczych spokrewnionych, 31 dzieci w rodzinach zastępczych niezawodowych, 21 dzieci w rodzinach zastępczych zawodowych.
W 2022 r. utworzono 18 nowych  rodzin zastępczych, w tym: 8 rodzin zastępczych spokrewnione, 9 rodzin zastępczych niezawodowych, 1 rodzina zastępcza zawodowa. W rodzinach tych umieszczonych zostało 39 dzieci. Na co dzień, rodziny zastępcze wspierane są przez pracowników Zespołu ds. rodzinnej pieczy zastępczej: koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej oraz specjalistów: psychologa, pedagoga i radcę prawnego, zatrudnionych w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wyszkowie.

Oczywiście mówiąc o pieczy zastępczej musimy pamiętać o partnerach, którzy na co dzień współpracują z PCPR w Wyszkowie i wspierają nas w realizacji zadań nałożonych na samorząd Powiatu Wyszkowskiego.  Dzięki ich pracy i zaangażowaniu możemy bardziej efektywnie pomagać rodzinom zastępczym w wychowaniu i opiece dzieci.

Powiat Wyszkowski od wielu lat podejmuje różne  działania związane z rozwojem pieczy zastępczej, czego dowodem było podjęcie dwóch uchwał:
1)  w sprawie podniesienia wynagrodzenia dla zawodowych rodzin zastępczych
2) w sprawie poniesienia świadczenia na pokrycie kosztów utrzymania w rodzinie zastępczej i w rodzinnym domu dziecka.

Jednak w ostatnim czasie obserwujemy spadek zainteresowania społeczeństwa pełnieniem funkcji rodzica zastępczego. Dlatego też, niech ten Dzień będzie okazją do propagowania idei Rodzicielstwa Zastępczego.

W powiecie wyszkowskim nadal  poszukujemy kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej. Jeżeli macie Państwo w sobie ciepło, miłość, cierpliwość, odwagę i gotowość  niesienia pomocy dzieciom pozbawionym właściwej opieki oraz możliwość  przyjęcia go do własnego domu, zapraszamy do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wyszkowie.

Osoby, które chciałyby pełnić funkcję rodziny zastępczej zachęcamy do kontaktu z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wyszkowie, ul. Świętojańska 82 B; telefon: 29 742 85 22,  www.pcpr-wyszkow.

Starosta Powiatu Wyszkowskiego
Wojciec Kozon

Dyrektor PCPR w Wyszkowie
Krystyna Kurowska

Zachęcamy Państwa do obejrzenia filmu (NIE)zwykłe historie (NIE)zwykłych ludzi, zrealizowanego przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej.