„Śladami Enigmy w Wyszkowie” – SP4 w Wyszkowie zwycięzcą inauguracji pierwszej w powiecie gry turystycznej!

Data: 19.06.2023 r., godz. 15.39    810
Działali jak kryptolodzy - ich zadaniem było odszyfrowanie hasła, którego litery zostały „ukryte” w przestrzeni miejskiej.

Działali jak kryptolodzy - ich zadaniem było odszyfrowanie hasła, którego litery zostały „ukryte” w przestrzeni miejskiej. Młodzież wyszkowskich szkół jako pierwsza miała okazję zmierzyć się z zagadkami i wyzwaniami pierwszej w naszym powiecie gry turystycznej poświęconej Jerzemu Różyckiemu, kryptologowi, wybitnemu absolwentowi przedwojennego wyszkowskiego gimnazjum. Zadaniem uczestników było prawidłowe rozwiązanie tajnego szyfrogramu w jak najkrótszym czasie. „Śladami Enigmy w Wyszkowie” oprowadza nas po miejscach związanych z Jerzym Różyckim ale także po najciekawszych i najpiękniejszych, często zabytkowych miejscach Wyszkowa. Aby poznać wszystkie litery hasła gracze w przestrzeni miejskiej muszą odnaleźć punkty, lokalizacje, zabytki lub elementy małej architektury.

gra11.jpg (148 KB)

gra2.jpg (130 KB)gra1.jpg (112 KB)

O idei powstania gry turystycznej poświęconej Jurkowi Różyckiemu i Wyszkowowi opowiedział Wicestarosta Powiatu Wyszkowskiego Leszek Marszał, podkreślając, że pracę nad jej stworzeniem trwały już od jesieni 2022 roku. Postać Jerzego Różyckiego jest nam szczególnie bliska, bowiem bohater w 1926 r. ukończył Gimnazjum Koedukacyjne w Wyszkowie, którego dziś kontynuatorem jest I Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana K. Norwida w Wyszkowie.

O zasadach gry opowiedziała Naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Ewa Michalik. Zespoły musiały poruszać się razem, nie mogli korzystać z rowerów, hulajnóg czy samochodów. Zwycięzcami zostali najszybsi!

I miejsce : „Żołędzie SP4” – Szkoła Podstawowa nr 4 im. Obrońców Westerplatte w Wyszkowie (czas 35 min 00 s.)

II miejsce: „Pływacy z 8d” – Szkoła Podstawowa nr 5 im. Żołnierzy Armii Krajowej w Wyszkowie (czas 37 min.40 s.)

III miejsce – „Three Power” – Zespół Szkół nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie (40 min. 05 s.)

IV miejsce – „Norwidziaki” – I Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana K. Norwida w Wyszkowie

V miejsce – „Skłodowska” -  Zespół Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wyszkowie

VI miejsce – Szkoła Podstawowa nr 3 im. Stanisława Wróbla Jaskółki w Wyszkowie

VII miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Wyszkowie

Gościnnie w rozgrywkach wzięła także udział drużyna Gminy Wyszków.

Na wszystkich uczestników czekały dyplomy i upominki, m.in. broszury z treścią gry. Laureaci miejsc I-III w ramach nagród otrzymali także nagrody rzeczowe, które wręczył Starosta Powiatu Wyszkowskiego Wojciech Kozon.

Jak zagrać? Broszury z treścią gry można pobrać w:

- Wydziale Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Wyszkowie – pokój 3, Aleja Róż 2, 07-200 Wyszków

- Wydziale Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Wyszkowie – pokój 115, Aleja Róż 2, 07-200 Wyszków

- Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. C. Norwida w Wyszkowie

Oraz na stronie internetowej powiatu wyszkowskiego www.powiat-wyszkowski.pl, kafelek „Kultura, sport i turystyka” oraz na portalu www.gryturystyczne.pl

gra3.jpg (157 KB)gra4.jpg (191 KB)gra5.jpg (139 KB)

gra6.jpg (177 KB)gra7.jpg (230 KB)

Najmłodszy z trójki polskich kryptologów, Jerzy Różycki, urodził się w 1909 roku w Olszanie, w Guberni Kijowskiej. W 1918 razem z rodziną, z terenów ogarniętych rewolucją uciekł na ziemie odrodzonej Rzeczypospolitej. Zygmunt Różycki, ojciec Jerzego prowadził apteki w Wyszkowie i pobliskim Długosiodle. Po maturze rozpoczął studia matematyczne na Uniwersytecie Poznańskim. Już 1929 r. znalazł się w grupie 23 najzdolniejszych studentów matematyki, biegle znających język niemiecki, którzy rozpoczęli tajny kurs podstaw kryptologii. Jeszcze jako student, rozpoczął pracę w poznańskim zespole kryptologów Biura Szyfrów Sztabu Głównego. Od 1933 roku razem z Marianem Rejewskim i Henrykiem Zygalskim, Jerzy Różycki odczytywał pierwsze szyfry niemieckiej maszyny szyfrującej - Enigmy. Tuż przed wybuchem wojny, w lipcu 1939 r. zgromadzoną wiedzę kryptolodzy przekazali aliantom, którzy dalsze prace nad łamaniem kodów niemieckiej maszyny prowadzili w Bletchley Park w Wielkiej Brytanii. Jerzy Różycki zginął w 1942 nieopodal Balearów. Podczas powrotu z Algieru statek, którego był pasażerem, zatonął w tajemniczych okolicznościach. Historycy szacują, że dzięki polskim kryptologom II Wojna Światowa skończyła się 2-3 lata wcześniej a śmierci uniknęło około 30 milionów ludzi.

gra8.jpg (197 KB)gra9.jpg (105 KB)

gra12.jpg (152 KB)