„Samorząd dla społeczników” – I forum organizacji pozarządowych w Powiecie Wyszkowskim

Data: 20.06.2023 r., godz. 17.16    642
Przedstawiciele organizacji pozarządowych, społecznicy i samorządowcy 19 czerwca 2023 r. po raz pierwszy spotkali się na forum organizacji pozarządowych w Powiecie Wyszkowskim.

Przedstawiciele organizacji pozarządowych, społecznicy i samorządowcy po raz pierwszy spotkali się na forum organizacji pozarządowych. Dobre praktyki naszych organizacji, panel dyskusyjny z ekspertami i wyjątkowe stoiska promocyjne przygotowane przez wystawców związanych z trzecim sektorem – 18 czerwca 2023 r. w Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach  spotkaliśmy  się by porozmawiać o tym, jak powinna wyglądać dobra współpraca pomiędzy NGO`sami a samorządem.

Pełna galeria zdjęć dostępna pod LINKIEM (kliknij)

forum1.jpg (140 KB)forum2.jpg (139 KB)

Celem konferencji było stworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń oraz wzajemna inspiracja do dalszego działania dla przedstawicieli organizacji pozarządowych, wolontariuszy,  przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów ekonomii społecznej i liderów społeczności lokalnych. W forum wzięły udział organizacje i podmioty z terenu powiatu wyszkowskiego, ale także z powiat węgrowskiego i wołomińskiego.Konferencję rozpoczął panel dyskusyjny dot. możliwości współpracy organizacji pozarządowych  z samorządem oraz wyzwań, jakie niesienie ze sobą ta współpraca. W panelu, który prowadziła naczelnik wydziału Promocji i Rozwoju Ewa Michalik udział wzięli Wicestarosta Powiatu Wyszkowskiego Leszek Marszał, Andrzej Rybus-Tołłoczko, ekspert z zakresu funkcjonowania NGO`s i RODO, były współprzewodniczący Mazowieckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz Łukasz Wachowski, trener i animator Mazowieckiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej. Podczas panelu poruszono m.in. zagadnienia uregulowane w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, temat rad działalności pożytku publicznego, współpracy finansowej i pozafinansowej oraz jak inicjatywy NGO`sów wpływają na działania podejmowane przez samorządy.

forum3.jpg (85 KB)forum4.jpg (152 KB)

Gośćmi forum były także Panie Sara Michalska, pełnomocnik Marszałka ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz Pani Marzena Kuchta, przedstawicielka Biura Dialogu i Inicjatyw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego. Przedstawicieli Samorządu Województwa Mazowieckiego opowiedziały o idei i funkcjonowaniu Budżetu Obywatelskiego Mazowsza, o programach wsparcia dla organizacji pozarządowych i o możliwościach pozyskiwania środków finansowych z budżetu Mazowsza.

forum991.jpg (70 KB)

Podczas forum zaprezentowaliśmy także „dobre praktyki” – przedstawiciele trzech organizacji pozarządowych z terenu powiatu opowiedziały, jak doszło do powstania organizacji, jak działać efektywnie, jak kreują projekty społeczne oraz jak działać, by odnieść sukces. O swojej działalności opowiedzieli Paulina Turek, prezeska Spółdzielni Socjalnej Integracja z siedzibą w Adelinie, Piotr Deptuła, prezes Stowarzyszenia BOCIAN KRiS oraz Artur Gałązka, prezes Stowarzyszenia Kulturalnego „Wspólna Przyszłość” w Leszczydole Nowinach.

forum99.jpg (131 KB)forum5.jpg (100 KB)

Przestrzeni konferencyjnej towarzyszyło „miasteczko organizacji pozarządowych”, gdzie prezentowano stoiska promocyjne ukazujące działalność, wyroby i twórczość przybyłych na forum organizacji. Stoiska zaprezentowały Fundacja Ogarnij Emocje, Spółdzielnia Socjalna Integracja, KGW Gajowianki, Stowarzyszenie Form Artystycznych i Turystycznych „FormAT”, Fundacja Leny Grochowskiej Oddział w Łochowie, KGW w Somiance, Stowarzyszenie Aktywny Kamieńczyk, Mazowiecki Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Wyszkowie, Środowiskowy Dom Samopomocy Typu B w Wyszkowie i Stowarzyszenie „Bractwo Zabrodzkie”. Dodatkowo wydarzenie było okazją do „Spotkania z ekonomią społeczną”. Uczestnicy forum skorzystali również z warsztatów networkingowych z zakresu marketingu, kreowania projektów z uwzględnieniem diagnozy problemów społecznych oraz dot. rozwoju organizacji i poszukiwania nowych pomysłów do działania.

forum6.jpg (148 KB)

forum7.jpg (149 KB)forum8.jpg (83 KB)

forum993.jpg (179 KB)

forum992.jpg (74 KB)forum9.jpg (131 KB)

Ostatnim punktem wydarzenia był koncert poetycko muzyczny, który odbył się we wnętrzach Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach. Licznie zgormadzona publiczność mogła wysłuchać aktora Tomasza Nosińskiego, który przybliżył wybrane przez siebie fragmenty twórczości Norwida. Na fortepianie utwory Fryderyka Chopina zagrała prof. Joanna Ławrynowicz-Just.

Wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu finansowemu z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Współorganizatorami wydarzenia byli Mazowiecki Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej, Spółdzielnia Socjalna Integracja i Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach.