Żywa lekcja historii – Szlakiem powstania Styczniowego

Data: 04.07.2023 r., godz. 12.26    1028
Powstanie styczniowe, to jeden z największych zrywów narodowowyzwoleńczych przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Wybuchło 22 stycznia 1863 r. i było najdłużej trwającym i najbardziej masowym polskim ruchem niepodległościowym XIX wieku. Dzięki żywej lekcji historii kadeci z Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik” w Wyszkowie mieli możliwość poznać szlak powstania styczniowego na terenie Powiatu Wyszkowskiego.

Z zaproszenia Starosty Powiatu Wyszkowskiego Wojciecha Kozona i Związku Piłsudczyków Okręgu Nadbużańskiego w Wyszkowie skorzystali kadeci klas pierwszych Liceum Ogólnokształcącego Odziałów Przygotowania Wojskowego z CEZiU „Kopernik”, którzy wraz z opiekunami i dyrektor Moniką Kluczek oraz delegacjami samorządowymi wspólnie uczestniczyli w objeździe miejsc pamięci powstania styczniowego znajdujących się na terenie Powiatu Wyszkowskiego. O historii odwiedzanych miejsc opowiadał przewodnik, współorganizator wyjazdu – prezes Związku Piłsudczyków Okręgu Nadbużańskiego w Wyszkowie Sylwester Raniszewski.

powstanie styczniowe (3).jpg (887 KB)

powstanie styczniowe (2).jpg (933 KB)

Uczestnikom wyjazdu udało się zgłębić historię i odwiedzić:

  • Sanktuarium Świętego Idziego w Wyszkowie, gdzie znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona pamięci Kapelanów Puszczy Białej oraz Aleję Pamięci, pomnik Grupy Operacyjnej "Wyszków" i popiersia Marszałka Józefa Piłsudskiego znajdujące się na terenie parafii.
  • Tablicę poświęconą pamięci Bronisława Deskura w Deskurowie. Bronisław Deskur był majorem powstania styczniowego, dziedzic Niegowa i majątku Horostyta, założyciel Deskurowa na zasadzie oczynszowania włościan, patriota, demokrata, przeciwnik pańszczyzny, bohater walk powstania styczniowego w Puszczy Białej i na Podlasiu;
  • Zbiorową mogiłę 14 powstańców poległych w potyczce pod Fidestem. Mogiła znajduje się w Kamieńczyku.

powstanie styczniowe (4).jpg (762 KB)

powstanie styczniowe (5).jpg (1.05 MB)

powstanie styczniowe (6).jpg (1.11 MB)

  • Mogiłę powstańczą poległych w bitwie pod Porządziem 14 i 15 lipca 1863 r. Mogiła znajduje się w miejscowości Ochudno.
  • Dąb „Wieszatiel” ”, usytuowany przy drodze powiatowej Porządzie – Sieczychy. Według przekazów Rosjanie po powstaniu listopadowym i styczniowym wieszali na nim powstańców ukrywających się na Pulwach i w okolicznych lasach.
  • Kapliczkę poświęcona powstańcom, którzy 28 lutego 1863 r. odnieśli zwycięstwo w potyczce pod Przetyczą, której dowodził Władysław Cichorski ps. „Zameczek”. Kapliczka znajduje się w miejscowości Przetycz Włościańska.
  • Kapliczkę poświęconą powstańcom z 1863 r. i grób płk. Karola Frycze. Płk. Frycze został ciężko ranny w bitwie pod Łączką 23 maja 1863 r. Z pola bitwy przeniesiono go do Poręby gdzie zmarł 24 maja 1863 r.
  • Tablicę pamiątkową na terenie Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku. Niegdyś znajdował się w tym miejscu szpital powstańczy, a także kapliczka poświęcona uczestnikom powstania styczniowego z parafii Brańszczyk.

powstanie styczniowe (7).jpg (1.23 MB)

powstanie styczniowe (9).jpg (1.24 MB)

Uczestnikom wycieczki towarzyszyli również Starosta Powiatu Wyszkowskiego Wojciech Kozon, Wicestarosta Powiatu Wyszkowskiego Leszek Marszał, członkowie  Związku Piłsudczyków Okręgu Nadbużańskiego w Wyszkowie, Wydział Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Wyszkowie, Zastępca Wójta Gminy Rząśnik Paweł Abramczyk, Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku Jan Mroczkowski, Wójt Gminy Brańszczyk Wiesław Przybylski wraz z Sekretarz Beatą Wójcik i Dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Brańszczyku Dorota Socik oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Dalekiem i Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Blochach.

powstanie styczniowe (10).jpg (1013 KB)

powstanie styczniowe (1).jpg (798 KB)

Galeria zdjęć dostępna na naszym profilu Facebook.