Z zaproszenia Starosty Powiatu Wyszkowskiego Wojciecha Kozona i Związku Piłsudczyków Okręgu Nadbużańskiego w Wyszkowie skorzystali kadeci klas pierwszych Liceum Ogólnokształcącego Odziałów Przygotowania Wojskowego z CEZiU „Kopernik”, którzy wraz z opiekunami i dyrektor Moniką Kluczek oraz delegacjami samorządowymi wspólnie uczestniczyli w objeździe miejsc pamięci powstania styczniowego znajdujących się na terenie Powiatu Wyszkowskiego. O historii odwiedzanych miejsc opowiadał przewodnik, współorganizator wyjazdu – prezes Związku Piłsudczyków Okręgu Nadbużańskiego w Wyszkowie Sylwester Raniszewski.
Uczestnikom wyjazdu udało się zgłębić historię i odwiedzić:
- Sanktuarium Świętego Idziego w Wyszkowie, gdzie znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona pamięci Kapelanów Puszczy Białej oraz Aleję Pamięci, pomnik Grupy Operacyjnej "Wyszków" i popiersia Marszałka Józefa Piłsudskiego znajdujące się na terenie parafii.
- Tablicę poświęconą pamięci Bronisława Deskura w Deskurowie. Bronisław Deskur był majorem powstania styczniowego, dziedzic Niegowa i majątku Horostyta, założyciel Deskurowa na zasadzie oczynszowania włościan, patriota, demokrata, przeciwnik pańszczyzny, bohater walk powstania styczniowego w Puszczy Białej i na Podlasiu;
- Zbiorową mogiłę 14 powstańców poległych w potyczce pod Fidestem. Mogiła znajduje się w Kamieńczyku.
- Mogiłę powstańczą poległych w bitwie pod Porządziem 14 i 15 lipca 1863 r. Mogiła znajduje się w miejscowości Ochudno.
- Dąb „Wieszatiel” ”, usytuowany przy drodze powiatowej Porządzie – Sieczychy. Według przekazów Rosjanie po powstaniu listopadowym i styczniowym wieszali na nim powstańców ukrywających się na Pulwach i w okolicznych lasach.
- Kapliczkę poświęcona powstańcom, którzy 28 lutego 1863 r. odnieśli zwycięstwo w potyczce pod Przetyczą, której dowodził Władysław Cichorski ps. „Zameczek”. Kapliczka znajduje się w miejscowości Przetycz Włościańska.
- Kapliczkę poświęconą powstańcom z 1863 r. i grób płk. Karola Frycze. Płk. Frycze został ciężko ranny w bitwie pod Łączką 23 maja 1863 r. Z pola bitwy przeniesiono go do Poręby gdzie zmarł 24 maja 1863 r.
- Tablicę pamiątkową na terenie Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku. Niegdyś znajdował się w tym miejscu szpital powstańczy, a także kapliczka poświęcona uczestnikom powstania styczniowego z parafii Brańszczyk.
Uczestnikom wycieczki towarzyszyli również Starosta Powiatu Wyszkowskiego Wojciech Kozon, Wicestarosta Powiatu Wyszkowskiego Leszek Marszał, członkowie Związku Piłsudczyków Okręgu Nadbużańskiego w Wyszkowie, Wydział Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Wyszkowie, Zastępca Wójta Gminy Rząśnik Paweł Abramczyk, Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku Jan Mroczkowski, Wójt Gminy Brańszczyk Wiesław Przybylski wraz z Sekretarz Beatą Wójcik i Dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Brańszczyku Dorota Socik oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Dalekiem i Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Blochach.