15 sierpnia – to szczególna data w kalendarzu wszystkich Polaków – Święto Wojska Polskiego i rocznica Bitwy Warszawskiej – Cudu nad Wisłą.
15.08.2023 r. upamiętniliśmy wydarzenia, które 103 lata temu zmieniły historię naszego kraju i Europy. Polskie wojsko stoczyło wówczas jedną z największych a zarazem najważniejszych bitew w historii swojego oręża.
Po uroczystej mszy w kościele Matki Bożej Królowej Polski w wyszkowskim Rybienku Leśnym, uczestnicy obchodów, przy akompaniamencie Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Wyszkowie w Wyszkowie przeszli pod pomnik upamiętniający zamordowanych przez bolszewicką czerezwyczajkę. Mieszkańcy Wyszkowa i powiatu, przedstawiciele samorządów, służb i straży, szkół, organizacji pozarządowych oraz harcerzy złożyli kwiaty i znicze. W imieniu Powiatu Wyszkowskiego kwiaty złożyli Starosta Wojciech Kozon, Wicestarosta Leszek Marszał i Przewodnicząca Rady Powiatu Ewa Bartosiewicz.
Organizowana co roku przez Gmina Wyszków uroczystość przypomina nam, że również Wyszków był świadkiem wielkich wydarzeń Bitwy Warszawskiej. Na plebanię przy Sanktuarium św. Idziego w Wyszkowie, 15 sierpnia 1920 r., po zajęciu Wyszkowa przez wojska bolszewickie, przybyli przedstawiciele polskiego ruchu komunistycznego, członkowie Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski: Feliks Dzierżyński, Julian Marchlewski oraz Feliks Kohn. Kilka dni później, po wyzwoleniu miasta, na plebani gościli: gen. Józef Haller, Adam Grzymała-Siedlecki, Ferdynand Ruszczyc oraz dyplomata i amb. francuski w RP Jean J. Jusserand. Wydarzenia, które się tu rozegrały opisał w noweli "Na probostwie w Wyszkowie" Stefan Żeromski oraz ówczesny proboszcz ks. Wiktor Mieczkowski w pracy „Bolszewicy w polskiej plebanii”.