Kieszonkowy przewodnik turystyczny po Powiecie Wyszkowskim

Liczba odwiedzających: 8358
Zabytkowe kościoły, dworki, wiatraki, bogactwo fauny i flory, rzeki, Narew, Bug, Liwiec i Fiszor... Na terenie Powiatu Wyszkowskiego znajduje się wiele pięknych i nieoczywistych miejsc, które warto odwiedzić.

GMINA BRAŃSZCZYK

Kościół w Brańszczyku

W 1833 roku ks. Piotr Rejchel rozpoczął budowę obecnego murowanego kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wewnątrz świątyni w XIX wiecznym ołtarzu głównym umieszczony jest obraz Matki Boskiej Częstochowskiej malowany na drewnie, na zasuwie obraz św. Jana Chrzciciela z początku XX wieku. Wystrój nawy głównej składa się między innymi z dwóch XIX wiecznych ołtarzy bocznych i obrazów pochodzących z XIX i pierwszej połowy XX wieku, trzy z nich namalował miejscowy artysta malarz Wacław Ruszkowski. Otoczenie kościoła uzupełnia drewniana XIX wieczna dzwonnica, w której są dwa duże dzwony ufundowane przez parafian po II wojnie światowej. Nieopodal kościoła znajdziemy dwa pomniki - Jana Pawła II i Stanisława Pomian-Srzednickiego.

Kościół w Brańszczyku.jpg (5.64 MB)
Parafia w Brańszczyku - historia i aktualności

Skansen im. Marii Żywirskiej w Brańszczyku

Na terenie skansenu znajduje się drewniana chata, dom bartnika, stodoła, studnia i kuźnia, które stanowią namiastkę parku etnograficzno-przyrodniczego. Drewniane zabudowania są autentyczne i pochodzą m.in. z Trzcianki, Tuchlina, Udrzyna. Możemy zobaczyć, jak wyglądały tradycyjne polskie wioski oraz jakie narzędzia i sprzęty były używane przez ludzi w tamtym okresie. Jest to bardzo interesujące miejsce dla turystów i miłośników historii. Skansen nosi imię Marii Żywirskiej, historyczki, etnografki i muzealniczki zajmującej się kulturą Puszczy Białej.

skansen.jpg (5.55 MB)
Strona skansenu na facebooku

Ulica Nakieł w Brańszczyku

Malownicze tereny położone nad rzeką Bug, stanowią popularne miejsce wypoczynkowe dla osób lubiących spacery oraz jazdę rowerem. Otaczająca zieleń oraz las pozwalają na chwilę relaksu. W dawnych czasach przebiegał tędy Stary Trakt Warszawsko-Wileński. 

Nakieł (11).jpg (516 KB)Nakieł (12).jpg (405 KB)

Nakieł (14).jpg (287 KB)Nakieł (16).jpg (549 KB)

Białebłoto – strefa wypoczynku 

W Białymbłocie odwiedźmy strefę wypoczynku, gdzie w wyznaczonym dla turystów miejscu znajduje się altanka oraz siłownia plenerowa. Chwilę relaksu zaznają tutaj wszyscy ceniący spokój, jak również aktywni sportowcy. Dla ludzi aktywnie spędzających czas polecamy boisko do siatkówki plażowej. Wszystkich ceniących umysłowe zagadki odsyłamy do ścieżki edukacyjnej.

Bialebloto (1).jpg (275 KB)Bialebloto (2).jpg (451 KB)

Punkty widokowe i obserwacyjne w Tuchlinie i Jeglu

Drewniany pomost na polanie śródleśnej w Tuchlinie otoczony bagnami. Zbudowany na niewielkim, podmokłym obszarze użytku ekologicznego, na terenie leśnictwa Tuchlin (Nadleśnictwo Wyszków). Z pomostu możemy obserwować zbiorowiska storczyków oraz roślin wodnych i bagiennych. Miejsce licznie odwiedzają żurawie. Kolejny punkt widokowy Jegiel zlokalizowany jest w Nowej Wsi, przy stawach rybnych, gdzie funkcjonuje łowisko otwarte „Jegiel”. W okresie lęgowym obszar ten zasiedlają bociany, kraski i lelek. Możemy spotkać także żurawie, czaple, skowronki borowe, różne gatunki dzięcioła, błotniaki, rybitwy, derkacze, zimorodki oraz orła bielika. Wspominany obszar stanowi część europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000 oraz część międzynarodowej sieci ostoi ptaków.

tuchlin (2).JPG (11.07 MB)tuchlin (1).JPG (11.08 MB)

jegiel.jpg (407 KB)

Poręba - kościół i mural "Hubala"

Obecny kościół murowany został zbudowany w 1780 roku, w czasie działań wojennych został spalony przez ustępującą armię hitlerowską, ocalał tylko ołtarz główny.  Po wojnie został odbudowany ze składek parafian. W kościele znajdują się m.in liczne witraże, obrazy, a także zdobiona ambona. Tuż obok kościoła znajdziemy mural poświęconym majorowi Henrykowi Dobrzańskiemu „Hubalowi” i jego oddziałowi. Mural powstał w 2016 roku, jego twórcami są rysownik i ilustrator Piotr Karsznia oraz artysta malarz, twórca murali historycznych, Rafał Roskowiński.

Kościół w Porębie.jpg (4.14 MB)
www.parafiaporeba.pl

 

GMINA DŁUGOSIODŁO

Długosiodło- centrum gminy z duszą

 W centrum Długosiodła znajduje się Kościół św. Rocha to murowana, neogotycka dwuwieżowa budowla z czerwonej cegły. Został zbudowany w latach 1908-1912 wg. projektu Józefa Piusa Dziekońskiego. We wnętrzu warto zwrócić uwagę na późnogotyckie rzeźby ludowe, znajdujące się na głównym ołtarzu oraz rzeźby barokowe z początku XVII wieku (na lewej ścianie prezbiterium św. Sebastian, w prawej bocznej nawie św. Roch). Na terenie kościoła znajduje się także drewniana kostnica z przełomu XIX i XX wieku z gotyckimi drzwiami, których elementy (drewniane skrzydło drzwiowe z żelaznymi ozdobnymi okuciami i łańcuchowym uchwytem) pochodzą z pierwotnego, drewnianego Kościoła w Długosiodle).
www.parafiadlugosiodlo.pl

dlugosiodlo.jpg (451 KB)

Odpocznij w skansenparku

Park zlokalizowany za kościołem w Długosiodle obfituje w atrakcje dla wszystkich, niezależnie od wieku. Najmłodszym na pewno spodobają się figury dzikich zwierząt w naturalnych rozmiarach, na spragnionych odpoczynku czekają ławeczki ustawione wśród drzew i bujnych krzewów oraz tężnia solankowa, która ma działanie prozdrowotne, zwłaszcza na drogi oddechowe. Nie zabraknie także czegoś dla fanów historii – na terenie parku zlokalizowany jest skansen*, w którym w sezonie funkcjonuje kawiarenka oraz jedyny w Polsce mural – Cztery pory roku przedstawiający wiejskie podwórko z dawnych lat, żniwa i zbiory, a także scenę przejazdu wojska przez Długosiodło. Przy wejściu do skansenu możemy obejrzeć Pomnik pamięci całej żydowskiej ludności Długosiodła, na którym napisano w trzech językach: "PAMIĘCI CAŁEJ ŻYDOWSKIEJ LUDNOŚCI DŁUGOSIODŁA - 1000 DOROSŁYCH I DZIECI WYGNANYCH PRZEZ NIEMCÓW 5 PAŹDZIERNIKA 1939 R. I ZAMORDOWANYCH NA BIAŁORUSI W LATACH 1940-1942".

ateznia_dlugosiodlo.jpg (490 KB)mural_dlugosiodlo00005.jpg (414 KB)

park.jpg (7.22 MB)
*Osoby zainteresowane zwiedzaniem skansenu proszone są o kontakt osobisty lub telefoniczny (29 74 12 187) z pracownikiem Gminnego Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji w Długosiodle. (kliknij)

Pecynka i Lipniak-Majorat - miejsca, które widziały historię

W ostatnich dniach sierpnia 1944 r. miejsce to stało się terenem największej bitwy Puszczy Białej. Obecny pomnik swoim kształtem nawiązuje do dawnej kwiatowej rabaty, będącej zbiorową mogiłą przed bramą wjazdową do nieistniejącej już leśniczówki. Rok rocznie, w rocznicę bitwy odbywa się w tym miejscu uroczysty Apel Poległych. 2 września 1944 roku w miejscowości Lipniak-Majorat oddziały Wehrmachtu dokonały tu największej zbrodni ludobójstwa na terenie polskiej wsi. Życie straciło 448 osób, w tym kobiety, dzieci i osoby starsze. Miejsce tragicznego mordu upamiętnia pomnik, za którym znajduje się 16 betonowych krzyży.

lipniak majorat.jpg (521 KB)pecynka.jpg (568 KB)

Szlakiem Powstania Styczniowego… przez Gminę Długosiodło

Powstanie Styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 roku i trwało do 11 kwietnia 1864 roku. Było to najdłużej trwające i największe polskie powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu. Partyzanci stoczyli ok. 1200 bitew, w dużej mierze na obszarach leśnych, w tym na terenie Gminy Długosiodło. O wydarzeniach tamtych dni przypominają tablice-kapliczki zlokalizowane między innymi na terenie Łączki, Przetyczy-Folwark czy uroczyska Uroczyska Bykowce.

łączka.JPG (12.36 MB)

Śladem "Zośki"

Publiczna Szkoła Podstawowa w Sieczychach - w tym miejscu podczas ataku na strażnicę Grenzschutzpolizei zginął Tadeusz Zawadzki „Zośka”. O wydarzeniach nocy z 20 na 21 sierpnia 1943 roku przypomina pamiątkowa tablica, a także szkoła podstawowa nosząca imię bohatera. 

Sieczychy (1).jpg (580 KB)

GMINA RZĄŚNIK

Leśna ścieżka rowerowa

Początek ścieżki rowerowej biegnie przez las od Leszczydołu-Nowin do Porządzia, a następnie od Porządzia do Rząśnika. Trasa liczy blisko 5,5 km i jest kontynuacją ciągu wiodącego wzdłuż drogi powiatowej Nr 4408W. Ścieżka jest idealnym wyborem dla rowerzystów, biegaczy, wielbicieli nordic walking, jak również dla wszystkich miłośników pieszych wędrówek. W Ochudnie oraz w Porządziu (kolonia) obok krzyża ścieżka przebiega przez miejsce upamiętniające Powstanie Styczniowe 1863 r.

Singletrack -  najnowsza atrakcja gminy

Ścieżka powstała na terenach leśnych i ma prawie 8,5 km długości. Na wyznaczonej trasie znajdują się naturalne przeszkody, które urozmaicają zjazd rowerem. Zapaleni biegacze również znajdą coś dla siebie - leśny klimat i czyste powietrze pozwalają na komfortowy wypoczynek w sportowym stylu. Polecamy wszystkim miłośnikom rowerowej jazdy, przede wszystkim tej ekstremalnej, a także wszystkim biegaczom.

singletrack (2).jpg (642 KB)singletrack (1).jpg (571 KB)

Bagno Pulwy

Niezwykły obszar na których możemy zaobserwować dziką przyrodę - stada saren, błotniaki stawowych (ptaki drapieżne), bociany, czaple, gęsi. Wiosną i latem Pulwy pokrywają kolorowe dywany różnorodnych roślin i kwiatów. Spotkamy tu m.in. dość rzadko spotykaną w Polsce brzozę niską. W dawnych miejscach wydobywania torfu żyją bobry i ptaki wodne. Przez samo serce Pulw prowadzi zielony szlak pieszy (od wsi Sieczychy do Nowego Lubiela nad Narwią).

pulwy (3).jpg (331 KB)

pulwy (1).jpg (588 KB)pulwy (2).jpg (331 KB)

Nowy Lubiel

Kierując się na północ od Bagna Pulwy docieramy do wsi Nowy Lubiel. Wieś położona nad rzeką Narew, charakteryzuje się malowniczymi terenami, które upodobali sobie letnicy i turyści.  W centrum wsi znajdziemy drewniany Kościół pw. św. Anny. Jest to bardzo ważny elementem mazowieckiego drewnianego budownictwa sakralnego. Należy do jednego z pięciu kościołów transeptowych wznoszonych na terenie Kurpi pod koniec XIX wieku, które zachowały się na terenie Mazowsza. Budynek poprzedniego kościoła obudowano nowymi ścianami oraz dachem, a następnie rozebrano 9 listopada 1890 roku, gdy nowa (obecna) świątynia była już ukończona. W tym samym okresie zbudowano również drewnianą dzwonnicę. Kościół bez uszkodzeń przetrwał obie wojny światowe.

Lubiel.jpg (512 KB)

„Wieszatiel” - Dąb Powstańców

Dąb jest ostatnim żywym świadkiem wydarzeń powstań listopadowego i styczniowego, kiedy carscy żołnierze wieszali na nim schwytanych w puszczy uczestników walk. Miało to być przestrogą dla wszystkich, którzy walczyli z zaborcą. Zlokalizowany jest przy drodze powiatowej 4408W z Porządzia do Sieczych, na dawnym trakcie zwanym furmańską drogą. Dąb ma około 300 lat i wciąż żyje.

dab.jpg (546 KB)

 

GMINA SOMIANKA

Popowo Kościelne - tu czas płynie inaczej

Przepięknie położona miejscowość, w której można poczuć się jak w małym miasteczku. Miejscowość stała się miejscem odpoczynku dla wszystkich, którzy kochają ciszę i bliskość natury. W centrum popowa znajdziemy zabytkowy kościół – Sanktuarium Matki Bożej Popowskiej Matki Nadziei, konsekrowany w 1909 r., tuż obok niego zabytkowa plebania.
www.matkanadziei.pl

popowo~.jpg (6.16 MB)

Na wzniesieniu, we wschodniej części wsi przy ul. Malowniczej znajduje się cmentarz żydowski, wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków nieruchomych.

PopowoKoscielne (9).jpg (573 KB)PopowoKoscielne (1).jpg (554 KB)

Będąc w Popowie Kościelnym warto zatrzymać się nad Bugiem, malownicze tereny pozwalają odetchnąć. Na uliczkach Popowa często można kupić regionalne produkty, miody, świeże owoce i warzywa. W sezonie wakacyjnym 2023 będzie można skorzystać z przeprawy promowej do Kuligowa, szczegóły niebawem.

PopowoKoscielne (4).jpg (398 KB)


Nad rzeką Bug

Popowo Kościelne, Janki, Barcice, Jackowo Górne – w każdej z tych miejscowości rzeka wygląda inaczej, ale równie zachwycająco. Ukształtowanie terenu i rozlewiska Bugu sprzyjają spacerom i wycieczkom rowerowym.

jackowo (1).jpg (305 KB)jackowo (2).jpg (666 KB)

Warto zatrzymać się w Barcicach, gdzie znajdziemy ważny element mazowieckiego drewnianego budownictwa sakralnego. Kościół w Barcicach to przykład barokowej architektury powstałej w 2 poł. XVIII w. wykonany z drewna sosnowego, konstrukcji sumikowo-łątkowej, wzmocnionej lisicami, oszalowany deskami z oblistwowaniem. Budynek kościoła znajduje się w centrum wsi, koło kościoła drewniana, zabytkowa dzwonnica. 

barcice.jpg (4.56 MB)

Znasz te obiekty? 

Wiatrak Koźlak w Suwinie – zbudowany w 1880 r. w Wielątkach Rosochatych, do Suwina przeniesiony w 1930 r. , następnie adaptowany na młyn elektryczny. W sąsiedztwie plac zabaw i dwa pomniki: pierwszy w hołdzie uczestnikom Powstania Styczniowego, drugi ku pamięci represjonowanym politycznie w latach 1950-1954.  

Suwin.jpg (344 KB)nowewypychy.jpg (348 KB)

Wiatrak Koźlak w Nowych Wypychach – pośród pól uprawnych stoi dumnie, trochę samotnie, drugi w gminie Somianka drewniany wiatrak koźlak. Przepięknie prezentuje się latem, podczas zachodów słońca. Warto zatrzymać się podczas rowerowej wyprawy.

 

GMINA WYSZKÓW

Sanktuarium Świętego Idziego – od 1 września 2014 Kościół św. Idziego został podniesiony do rangi Sanktuarium. Świątynię wybudowano wg projektu Szymona Bogumiła Zuga w latach 1793-1795. Jest to budowla orientowana, murowana z cegły i otynkowana. Zbudowana na planie prostokąta z niewyodrębnionym, prosto zamkniętym prezbiterium, za którym jest prostokątna dobudówka, mieszcząca kruchtę i zakrystię. Kościół spłonął we wrześniu 1939 r., odbudowano go po wojnie. Będąc we wnętrzu Kościoła warto przyjrzeć się m.in. obrazowi Najświętszej Maryi Panny w srebrnej Sukience z XVII.

sanktuarium_sw_idziego_wyszkow00001.jpg (6.18 MB)BF5A4456.jpg (4.89 MB)

Przy Sanktuarium znajduje się także zabytkowa klasycystyczna plebania. Była świadkiem wydarzeń z 1920 roku. Przebywali tu zarówno członkowie Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski jak i korespondenci wojenni, wśród których był Stefan Żeromski, który opisuje wizytę w opowiadaniu „Na probostwie w Wyszkowie”.
www.idzi-sanktuarium.pl

15 sierpnia 1920 r., po zajęciu naszego miasta przez wojska bolszewickie, na zabytkową plebanię przybyli przedstawiciele polskiego ruchu komunistycznego, członkowie Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski: Feliks Dzierżyński, Julian Marchlewski oraz Feliks Kon. Kilka dni później, kiedy miasto było już wyzwolone, na plebani gościli: gen. Józef Haller, Adam Grzymała-Siedlecki, Ferdynand Ruszczyc oraz dyplomata i amb. francuski w RP Jean J. Jusserand.  To, co działo się w zabytkowej plebanii opisał w noweli "Na probostwie w Wyszkowie" Stefan Żeromski oraz ówczesny proboszcz ks. Wiktor Mieczkowski w pracy „Bolszewicy w polskiej plebanii”. Budowę plebanii, której forma budynku nawiązuje do tradycyjnych polskich dworów, rozpoczął w latach 90 XIX wieku ówczesny proboszcz ks. Józef Szmejter. Prace budowlane zostały ukończone, kiedy proboszczem wyszkowskiej parafii był ks. Julian Dmochowski. We wrześniu 1939 roku plebania została spalona, odbudowano ją po wojnie, do rejestru zabytków obiekt wpisano e 2014 r.  W 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej, z inicjatywy Związek Piłsudczyków RP TPJP Okręg Nadbużański w Wyszkowie przy zabytkowej plebanii odsłonięto pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W odległości około pół kilometra znajduje się również cmentarz parafialny, na którym można odnaleźć wiele zabytkowych mogił, natomiast na Skwerze Jana Pawła II znajduje się rzeźbiarski cykl Via Sancta autorstwa Czesława Dźwigaja.

BF5A4473.jpg (3.17 MB)

*W Wyszkowie znajduje się jeszcze jedno Sanktuarium – Sanktuarium Świętej Rodziny, ul. Generała Władysława Sikorskiego 40

Park Karola Ferdynanda Wazy – dawny park dworski nad rzeką Bug. Znajdowała się tu rezydencja biskupów płockich - dwór z drugiej połowy XVI wieku. Obszar ten szczególnie upodobał sobie Karol Ferdynand Waza, który zamieszkiwał go aż do śmierci. O rodzie Wazów przypomina także Obelisk Wazów – znajduje się on nieopodal Urzędu Gminy Wyszków i Starostwa Powiatowego w Wyszkowie, w bezpośrednim sąsiedztwie Parku. Jest on jednym z najlepiej zachowanych w Polsce zabytków tego typu.

kordegarda_park_wyszkow00002.jpg (7.30 MB)DSC_7752.JPG (12.67 MB)

W późniejszych latach władze miasta odkupiły wille wraz z otaczającym parkiem na potrzeby miejscowego gimnazjum. 

O dawnych dziejach spacerowiczom przypomina:

- Kordegarda – czyli XIX wieczna stróżówka zbudowana w stylu neogotyckim, witająca wchodzących do parku od ul. Kościuszki.

- Ławeczka Jerzego Różyckiego – Jerzy Różycki był absolwentem Prywatnego Gimnazjum Koedukacyjnego Towarzystwa Szkoły Średniej w Wyszkowie i najmłodszym z trójki kryptologów, którym w latach 30. XX wieku udało się złamać kod niemieckiej maszyny szyfrującej „Enigma”. 

laweczka_rozyckiego_wyszkow.jpg (3.02 MB)

- Gospodarcza historia Wyszkowa - na murku, na którym niegdyś znajdowały się gabloty z informacjami z zakładów przemysłowych stworzono tablice poświęcone historii gospodarczej Wyszkowa i największych zakładów pracy takich jak Fabryka Mebli, Huta Szkła, Browar, czy FSO-ZZN.

- Makieta z brązu przedwojennego gimnazjum – makieta przedstawia zniszczony podczas wojny budynek Gimnazjum Koedukacyjnego Towarzystwa Szkoły Średniej, którego absolwentem był Jerzy Różycki.

W Parku znajduje się także tężnia solankowa, siłownia plenerowa, dwa place zabaw dla dzieci, street workout park, instalacje artystyczne Ardagh Glass S.A. oraz 5 wiewiórek z brązu, które nawiązują do historii gospodarczej miasta.

DSC_7880.JPG (10.80 MB)DSC_7886.JPG (11.69 MB)

Na Placu Wyzwolenia, przy ul. Tadeusza Kościuszki znajdziemy pomnik Stanisława Wolskiego, burmistrza Wyszkowa w latach 1931-1939. Stanisław Wolski wraz z żoną Wincentyną zostali uhonorowani medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Jest to odznaczenia przyznane za pomoc ludności żydowskiego pochodzenia podczas II wojny światowej. W 1942 roku wzięli pod opiekę dwie córki wyszkowskiego, żydowskiego kuśnierza o nazwisku Rubinowicz, którym udało się uciec z wołomińskiego getta. Pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

pomnik_wolskiego_wyszkow00002.jpg (3.57 MB)
Przewodnik turystyczny Gminy Wyszków - kliknij

Kamieńczyk i Loretto

Niewielka wieś, przez którą przepływają Liwiec i Bug, w sezonie zachęcają do kąpieli i kajakarstwa oraz wędkowania. Miejscowość otoczona przez lasy, w lecie pełne grzybów i jagód. Wjeżdżających do Kamieńczyka wita monumentalny krzyż wzniesiony w 1983 roku przez mieszkańców na cześć Prymasa Tysiąclecia Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Na rynku można podziwiać Pomnik Flisaka, studnię oraz odpocząć na ławeczkach czy placu zabaw. Znajduje się tutaj także prywatne muzeum etnograficzne założone i prowadzone przez Henryka Słowikowskiego* oraz Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z przełomu XIX i XX wieku. Na terenie parafii znajdują się trzy dzwony („Antoni”, „Kazimierz”, „Maria”), ufundowane w 1967 roku przez Kazimierza Oleskiego z USA i zawieszone w drewnianej dzwonnicy z 1885 roku.
*zwiedzający mogą umówić się poprzez kontakt telefoniczny pod numerem – 29 741 17 78 

Kamienczyk (1).jpg (401 KB)Kamienczyk (4).jpg (533 KB)

Kamienczyk (2).jpg (563 KB)

Będąc w Kamieńczyku warto udać się do sąsiedniego Loretto – Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej. Na terenie znajduje się klasztor Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej, dom opieki dla seniorów, dom rekolekcyjno-wypoczynkowy, księgarnia i kawiarnia. W kaplicy pw. Matki Bożej Loretańskiej, w pobliżu ołtarza, spoczywają relikwie błogosławionego ks. Ignacego Kłopotowskiego. Historia miejsca sięga 1928 roku, a od roku 2018 znajduje się tu nowa świątynia służąca pielgrzymom. 
www.loretto.pl

loretto (1).jpg (288 KB)loretto (2).jpg (307 KB)

Szlak rowerowy Prymasa Tysiąclecia

Szlak rowerowy prowadzący z Wyszkowa przez Gminę Wyszków (Rybienko Leśne, Drogoszewo, Deskurów, Ślubów), Gminę Zabrodzie (Wydmy Lucynowsko-Mostowieckie) i ponownie przez Gminę Wyszków (Gać, Fidest, Puszczę Kamieniecką do Loretto). Na szlaku znajdują się miejsca odpoczynku, rekreacji a także pamięci.

stronaDSC_0426.jpg (545 KB)

Rybienko Leśne

Bliskość rzeki i lasów sprzyja spacerom („Nadbużański Szlak Spacerowy” (kliknij) oraz wypoczynkom, co zostało docenione już przed wojną przez znamienite postacie. Do dziś miejsce ma charakter willowej dzielnicy Wyszkowa. Odwiedzając Rybienko Leśne warto zwrócić uwagę na przedwojenne budynki, min. willę „Siewierzanka”, willę „Emilię” oraz kościół parafialny pw. Matki Bożej Królowej Polski wybudowany w 1936 roku wg. projektu Juliana Bursche. Nad brzegiem rzeki Bug znajduje się granitowy obelisk z 1921 roku upamiętniający miejsce śmierci ppor. Antoniego Wołowskiego oraz tablica upamiętniająca gen. bryg. Aleksandra Narbut-Łuczyńskiego.

rybienko (1).jpg (530 KB)rybienko (2).jpg (558 KB)

GMINA ZABRODZIE

Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach

Zabytkowy dwór z dwiema oficynami i parkiem zaprasza do odwiedzin! Od 2021 w Dębinkach swoje miejsce znalazło Muzeum Cypriana Norwida. Zwiedzanie parku i muzeum jest obecnie bezpłatne. We wnętrzach dworu można oglądać wystawy czasowe, park jest doskonałym miejscem do spacerów, odpoczynku czy piknikowania na trawie. W sezonie letnim muzeum zaprasza na plenerowe koncerty „Fortepian Chopina”, podczas których można usłyszeć znanych polskich i zagranicznych artystów, aktorów i pianistów. Muzeum organizuje także lekcje muzealne i zajęcia dla dzieci i młodzieży.

DSC_0298 2.jpg (4.98 MB)Oferta muzeum i wszelkie informacje www.muzeumnorwida.com

Wydmy Lucynowsko-Mostowieckie

Jeden z najciekawszych przyrodniczo fragmentów Mazowsza, piaszczyste wydmy porośnięte sosną, brzozą i wrzosami, które pełnię swojego piękna prezentują jesienią. O każdej porze roku można spacerować po wydmach i podziwiać wyjątkową naturę. Wydmy są chętnie odwiedzane przez rowerzystów, a jesienią można tu spotkać sesje zdjęciowe wśród kwitnących i zachwycających wrzosowisk. Oprócz wrzosów można tu obserwować stanowiska mącznicy lekarskiej, cały obszar wydm wynosi 427,8 ha. Jest chroniony jako obszar „Natura 2000”. 

wydmy.jpg (555 KB)

wrzosy.png (6.02 MB)

Letnie i zimowe trasy biegowe

Miłośników biegania mogą skorzystać ze specjalnie przygotowanych i oznakowanych tras biegowych. Malownicze ścieżki przebiegają przez Mostówkę i Anastazew, do wyboru są 4 trasy o różnej długości. Najdłuższa z nich wynosi 5,3 km a różnice wysokości sięgają 20 m. Wszystkie trasy mają swój początek oraz koniec w Mostówce przy ul. Słonecznej. Zimą trasy są idealne do uprawiania narciarstwa biegowego.
Długości tras:  
1,1 km (czerwona)
1,9 km (czarna)
4,1 km (zielona)
5,3 km (niebieska)

trasy (1).jpg (601 KB)trasy (2).jpg (367 KB)

Niegów - zabytkowy kościół i Samaria

Niegów położony przy trasie S-8 może pochwalić się dwoma pięknymi zabytkami architektury sakralnej. Zbudowany na planie prostokąta neoklasycystyczny Kościół w Niegowie, powstał w latach 1863-1866. Budowniczym był ks. Florian Gieczyński. W 1858 r. wybudowano także murowaną dzwonnicę, w której wiszą dzwony o imionach Józef i Florian. W kościele znajduje się kilka zabytkowych elementów wyposażenia: witraże, XVIII—wieczne ornaty, obraz św. Barbary. W kościele możemy usłyszeć także zabytkowe organy, zbudowane w 1864 r. przez Stanisława Przybyłowicza. Jest to największy instrument zbudowany przez tego organmistrza. Traktura organ jest mechaniczna o 19 głosach w dwóch klawiaturach i pedale. Przy kościele znajduje się też plebania z II połowy XIX wieku.

niegow (1).JPG (11.15 MB)niegow (2).JPG (10.46 MB)

Pałac w Niegowie, siedziba Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego w Niegowie, tzw. „Samaria”

Wzniesiony w 1861 roku pałac jest w 1931 r. w posiadaniu zgromadzenia zakonnego, rozbudowany w latach 80-tych. Piękny, zadbany teren zachwyca o każdej porze roku, zwłaszcza klasztorny ogród i piękny starodrzew. We wnętrzach pałacyku znajduje się sala pamięci Matki Wincenty Jadwigi Jaroszewskiej, założycielki zgromadzenia. Cyt. „W przeszklonych i oświetlonych gablotach i szafach wyłożono kopie dokumentów, zachowane pamiątki po Matce Założycielce oraz różne dary ofiarowane przez osoby zaprzyjaźnione ze Zgromadzeniem. (…) Cennymi pamiątkami w sali pamięci są meble – klęcznik, biurko i krzesło służące Matce Założycielce w czasie modlitwy i pracy.
Salę i klasztor i park można zwiedzać po wcześniejszym uzgodnieniu z Przełożoną - nr tel. 29-757 12 82, strona zgromadzenia -kliknij

palac_niegow.jpg (1.74 MB)

Dwie rzeki i dwie miejscowości – Młynarze i Słopsk

Miłośników natury i pięknych krajobrazów zapraszamy do Młynarzy i Słopska, możemy odpocząć nad brzegiem rzeki Bug i wśród rozlewisk Fiszoru.

Młynarze to urocza miejscowość, którą polubili letnicy i wczasowicze. Rowerem, pieszo i samochodem można dotrzeć niemal nad sam brzeg Bugu. Spotkamy tu wędkarzy, fotografów podglądających przyrodę i spacerujących turystów. Na piaszczystym brzegu często można spotkać wygrzewające się w słońcu jaszczurki. Młynarze „przez rzekę” sąsiadują z Gulczewem w gminie Wyszków. Przez cały rok natura w tym miejscu zachwyca, zwłaszcza w sezonie lęgowym ptaków.

W położonym nieopodal Słopsku również możemy odpocząć nad Bugiem. Jednak w tej miejscowości możemy też podziwiać rzekę Fiszor i jej rozlewiska, swoistą ostoję dla wielu gatunków ptaków m.in. żurawi i łabędzi, które upodobały sobie ten teren. Przy strażnicy OSP w Słopsku na turystów czeka prawdziwa gratka – miejsce odpoczynku. Altana, ławki, siłownia plenerowa, a to wszystko na skarpie, z której możemy obserwować otaczającą nas przyrodę. 

mlynarzeslupsk (1).jpg (302 KB)mlynarzeslupsk (4).jpg (245 KB)

mlynarzeslupsk (2).jpg (519 KB)mlynarzeslupsk (3).jpg (324 KB)

W trasie zatrzymaj się w Choszczowem…

Urokliwa miejscowość położona wśród łąk i lasów. U stóp piaszczystych wydm znajduje się przestronny plac z siłownią plenerową, placykiem zabaw i dużą altaną, w której można swobodnie odpocząć i zjeść posiłek w trasie.  Atrakcją jest także plenerowa biblioteczka, w której można wypożyczać oraz zostawiać książki dla innych czytelników. Najmłodsi chętnie korzystają ze zjazdu linowego tzw. „tyrolki” a w bezpośrednim sąsiedztwie spotkamy unikatową „sosnę na szczudłach”. Miejsce jest ogólnodostępne, przyjazne mieszkańcom, turystom i czworonogom.

choszczowe (2).jpg (685 KB)

choszczowe (3).jpg (530 KB)

choszczowe (1).jpg (466 KB)choszczowe (4).jpg (803 KB)