Gra turystyczna "Śladami Enigmy w Wyszkowie"

Liczba odwiedzających: 3129
Działaj jak kryptolog! Pierwsza gra turystyczna w naszym powiecie!

Działaj jak kryptolog! Pierwsza gra turystyczna w naszym powiecie!

Kryptologiczna gra turystyczna to specjalna odmina gry miejskiej w formie karty gry, która umożliwia zabawę w dowolnym czasie i nawiązuje do historii złamania szyfru Enigmy. Celem graczy jest odczytania tajnego szyfrogramu. By poznać ukryte znaczenia symboli, musisz odwiedzić miejsca wskazane na planie oraz rozwiązać zagadki przedstawione na karcie gry. 

Historia Wyszkowa sięga XII wieku, ale nasza wędrówka po mieście nawiązuje do dużo bliższych nam czasów. Otóż w 1918 roku w Wyszkowie zamieszkała rodzina aptekarza Zygmunta Różyckiego, która przybyła z Olszany, na dzisiejszej Ukrainie. Najmłodszy z rodzeństwa - Jurek, zamieszkał w Wyszkowie jako dziewięciolatek. Tu dorastał, chodził do szkoły i zdał maturę, by w 1926 roklu przeniesić się z rodziną do Wielkopolski. W tym samym roku Jerzy zstał studentem matematyki Uniwersytetu Poznańskiego, a w 1929 jako wyróżniający się student uczestniczył w zorganizowanym na polecenie polskiego wywiadu wojskowego Kursie Szyfrów. Najlepsi z kursantów - wśród nich Jerzy Różycki - rozpoczęli pracę w Biurze Szyfrów, gdzie w krótce zajęli się łamaniem szyfru niemieckiej maszyny Enigma. Odnieśli zwycięstwo nad tym bardzo nowoczesnym wówczas urządzeniem, co zdaniem historyków wpłynęło na szybsze zakończenie II wojny światowej.

Wprawdzie Wyszków od czasów Różyckiego zmienił się nie do poznania, ale jednak wyobraźmy sobie, że to właśnie Jurek oprowadza nas po mieście, pokazując m.in. swoje znajome miejsca. A że nasz bohater znany był z wesołego usposobienia, nic dziwnego, że wśród wyszkowskich ulic ukrył... wiadomość zaszyfrowaną przy użyciu szyfru monoalfabetycznego!

Odwiedź w dowolnej kolejności punkty wskazane na planie i rozwiąż zagadki. Każda z nich pozwoli Ci poznać ukryte znaczenia kolejnych znaków. Podejmij wyzwanie i sprawdź ile zaszyfrowanych liter musisz odkryć, by odczytać wiadomość!

Po egzemplarze broszury z grą zapraszamy do

1. Wydziału promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Wyszkowie, Aleja Róż 2, 07-200 Wyszków, pokój 3, parter

2. Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Wyszkowie, Aleja Róż 2, 07-200 Wyszków, pokój 115, I piętro

3. Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Wyszkowie 

 

 

WYSZKÓW.png (1.15 MB)