Powiat Wyszkowski uzyskał dofinansowanie w formie dotacji w wysokości 30 000,00 zł ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w ramach programu „Ekologiczny piknik rodzinny” w ramach projektu pn. „Ekologiczny piknik rodzinny w I Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida w Wyszkowie”
Kwota dofinansowania zadania z WFOŚiGW w Warszawie 30 000,00 zł.
Całkowity koszt zadania 30 000,00 zł
1 czerwca 2023 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida w Wyszkowie odbył się Rodzinny Piknik ekologiczny promujący proekologiczne postawy, pogłębiający wiedzę o środowisku przyrodniczym, problemach wynikających z antropopresji i sposobach jej ograniczania, a także działaniach propagujących styl życia zero waste i ekologiczną dietę.
Głównym punktem pikniku były prezentacje Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej "Klatrat". Piknik zainaugurował pokaz chemiczny zaprezentowany przez Lucjana Staszewskiego - absolwenta Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej, w latach 2005 - 2008 kierownika sekcji pokazów Chemicznego Koła Naukowego “Flogiston”, obecnie doktoranta w Instytucie Przemysłu Organicznego i stałego współpracownika Centrum Nauki "Kopernik" w Warszawie. Naukowiec ciekawie omówił i widowiskowo zademonstrował generowanie energii. m.in. energię jądrową oraz zaprezentował różne reakcje chemiczne.
Na pikniku dostępnych było pięć stanowisk edukacyjnych poświęconych głównym zagadnieniom z zakresu ochrony środowiska i ekologii - stacje poruszające następujące zagadnienia:
- segregację i recykling odpadów, opakowania i tworzywa sztuczne, „drugie życie” przedmiotów eko – art.,
- ochrona powietrza, smog, odnawialne i nieodnawialne źródła energii,
- ochrona i oczyszczanie wody, badanie składu wody i metody jej oczyszczania, ekokosmetyki,
- bioróżnorodność w przyrodzie, obserwacja preparatów roślinnych pod mikroskopami,
- ekologia i zdrowie, żywność ekologiczna i jej wpływ na zdrowie, eko – porady żywieniowe i dietetyczne, sport i ekologia, gdzie studenci oraz doktoranci z różnych wydziałów Politechniki Warszawskiej i innych warszawskich uczelni przeprowadzili eksperymenty oraz gry i zabawy w których uczniowie mieli możliwość udziału.
Na pikniku znajdowało się stoisko promujące działalność Nadleśnictwa Wyszków oraz bufet – stoisko z przekąskami i napojami gdzie uczestnicy pikniku mogli własnoręcznie zrobić przekąski w stylu „zero waste” razem z Panią dietetyk Katarzyną Puścian. Konsultacja z dietetykiem połączona z analizą składu ciała, problemami marnowania żywności oraz sposobu na niemarnowanie żywności.
Podczas pikniku przeprowadzono konkursy z zakresu ekologii i ochrony środowiska.
Zwycięzcom wręczono dyplomy oraz upominki m.in. pen-drivy, książki Petera Wohllebena znanego niemieckiego leśnika i pisarza popularnonaukowego, działacza na rzecz ochrony przyrody i popularyzatora wiedzy o lasach i zwierzętach oraz opakowania nasion łąki kwietne
Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem całej społeczności szkolnej.