3 kościoły, 3 gminy, 3 różne diecezje - co je łączy?

Liczba odwiedzających: 562
Choć pięknych i zabytkowych budowli sakralnych w naszym powiecie jest wiele, dziś zapraszamy Państwa do poznania 3 kościołów, których projektantem była ta sama osoba – Józef Pius Dziekoński. Mowa o świątyniach w Długosiodle, Kamieńczyku w Gminie Wyszków i Popowie Kościelnym w Gminie Somianka! Każda z tych miejscowości ma swój niepowtarzalny klimat i urok a czas płynie tu nieco inaczej… Prócz zabytkowych świątyń każda z miejscowości ma do zaoferowania dużo więcej!

Choć pięknych i zabytkowych budowli sakralnych w naszym powiecie jest wiele, dziś zapraszamy Państwa do poznania 3 kościołów, których projektantem była ta sama osoba – Józef Pius Dziekoński.  Mowa o świątyniach w Długosiodle, Kamieńczyku w Gminie Wyszków i Popowie Kościelnym w Gminie Somianka! Każda z tych miejscowości ma swój niepowtarzalny klimat i urok a czas płynie tu nieco inaczej… Prócz zabytkowych świątyń każda z miejscowości ma do zaoferowania dużo więcej!

Józef Pius Dziekoński (1844-1927) – wybitny architekt, konserwator zabytków i pedagog. Był przedstawicielem historyzmu w architekturze. Dziekoński jest m.in. projektu kościoła św. Floriana w Warszawie, który stał się wzorcowym przykładem neogotyku nadwiślańsko-bałtyckiego, uznawanego później za polski styl narodowy. Budowle w tym stylu to ceglane, trójnawowe bazyliki z transeptem, o wysokich, ażurowych wieżach w fasadzie. Dziekoński zaprojektował również m.in. kościoły w Jadowie, Latowiczu, Kałuszynie, Kołbieli, Latowiczu, Liwie, Mińsku Mazowieckim czy Nasielsku.

W centrum Długosiodła znajduje się kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - murowana, neogotycka dwuwieżowa budowla z czerwonej cegły. Został zbudowany w latach 1908-1912 wg. We wnętrzu warto zwrócić uwagę na późnogotyckie rzeźby ludowe, znajdujące się na głównym ołtarzu oraz rzeźby barokowe z początku XVII wieku (na lewej ścianie prezbiterium św. Sebastian, w prawej bocznej nawie św. Roch). Na terenie kościoła znajduje się także drewniana kostnica z przełomu XIX i XX wieku z gotyckimi drzwiami, których elementy (drewniane skrzydło drzwiowe z żelaznymi ozdobnymi okuciami i łańcuchowym uchwytem) pochodzą z pierwotnego, drewnianego Kościoła w Długosiodle). Parafia św. Rocha w Długosiodle należy do Diecezji Łomżyńskiej.

_MG_8191.jpg (5.47 MB)

_MG_8197.jpg (6.11 MB)

W Popowie Kościelnym (Gmina Somianka) znajdziemy przepiękny, murowany kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, konsekrowany w 1909 r. Jest to neogotycka, murowana świątynia pokryta wyjątkowym, trzynamiotowym dachem, z wieżą na frontonie. Wewnątrz znajdują się: ołtarz główny, ze słynącym łaskami obrazem Matki Bożej Częstochowskiej z 1665 r., dwa ołtarze boczne z 1740 r. Stacje Drogi krzyżowej zakupiono w 1912 r. staraniem ks. Brunona Michała Palmowskiego. W bocznym pomieszczeniu naprzeciwko zakrystii utworzono Kaplicę Bożego Miłosierdzia, do której w 2010 r. sprowadzono relikwie św. Faustyny Kowalskiej. 23 sierpnia 2018 r. biskup płocki Piotr Libera utworzył w Popowie Diecezjalne Sanktuarium Matki Bożej Popowskiej Matki Nadziei. Obok kościoła znajdziemy również zabytkową plebanię. Parafia należy do Diecezji Płockiej.

_MG_9018.jpg (6.16 MB)_MG_9019.jpg (6.52 MB)

_MG_9007.jpg (6.37 MB)

Kamieńczyk (niegdyś Kamieniec Mazowiecki) w Gminie Wyszków również może pochwalić się zabytkową świątynią projektu Dziekońskiego. Kościół powstał staraniem ks. Ludwika Budziszewskiego w latach 1898-1902., konsekrował go abp Wincenty Chościak Popiel w 1903 roku. Podczas II wojny światowej wieś została spalona, ucierpiał także kościół: spłonął dach, chór z organami i witraże. W 1952 roku odbudowano dach, zaś nowe, 15-głosowe organy zagrały w kościele po raz pierwszy w 1966 roku. Fasada kościoła zwieńczona jest jedną, wysoką wieżą. Parafia należy do Diecezji Warszawsko-Praskiej.

DSC_0494.JPG (3.99 MB)DSC_0481.JPG (4.67 MB)

DSC_0478.JPG (4.44 MB)

Źródło: www.teatrnn.pl, www.diecezjaplocka.pl, diecezja.waw.pl, diecezja.lomza.pl